Požar je izbio u najvećoj rafineriji nafte PJSC Rosneft u Rusiji nakon napada drona, s obzirom na to da je Ukrajina pokrenula nove napade na Rusiju za koje je predsjednik Vladimir Putin tvrdio da su dio pokušaja da se ugroze ovotjedni predsjednički izbori.
"Rafineriju Rjazan pogodio je dron. Udar je izazvao požar", objavio je regionalni guverner Rjazana Pavel Malkov u srijedu na svom Telegram profilu. Dvije osobe su hospitalizirane, javila je novinska agencija Tass.
Objekt udaljen oko 200 kilometara jugoistočno od Moskve kapaciteta je od 17,1 milijun tona godišnje ili oko 340.000 barela dnevno i glavni je opskrbljivač motornim gorivima za ruske regije oko prijestolnice.
Ova rafinerija je druga žrtva ukrajinskih udara koji su oštetili objekte koji čine više od deset posto ruskih kapaciteta za preradu nafte u posljednja dva dana.
Ministarstvo obrane Rusije izvijestilo je da je protuzračna obrana presrela 58 dronova tijekom noći u oblastima Belgorod, Brjansk, Voronjež, Kursk, Rjazan i Lenjingrad. To je među najvećim napadima posljednjih mjeseci.
Američke zalihe nafte se smanjile, cijene porasle
Cijene nafte napredovale su nakon četiri dana gubitaka jer industrijsko izvješće ukazuje na smanjenje američkih zaliha sirove nafte, što nadoknađuje nestalne rezove OPEC-a.
Terminski ugovori West Texas Intermediatea (WTI) porasli su blizu 78 dolara po barelu nakon što su pali za dva posto u prethodna četiri dana. Brent je skočio iznad 82 dolara. American Petroleum Institute, koji financira industrija, izvijestio je da su zalihe nafte pale za 5,5 milijuna barela prošlog tjedna, prema informacijama izvora upućenih u situaciju.
To bi bio prvi pad u sedam tjedana ako ga kasnije u srijedu potvrde američki vladini podaci. Podaci API-ja također pokazuju da su zalihe nafte u Cushingu, u Oklahomi, mjestu isporuke za WTI, pale za gotovo milijun barela.
Cijena nafte je skliznula u utorak nakon što je OPEC izvijestio da su njegova najnovija smanjenja opskrbe zastala jer je Irak proizveo više od svoje kvote već drugi mjesec zaredom, iako su referentni terminski ugovori ove godine ostali zarobljeni u uskom trgovačkom rasponu. S druge strane, američka inflacija i dalje ostaje visoka, zamagljujući put monetarne politike.
API-jevi podaci pružili su "optimističniji pogled na potražnju za naftom", rekao je Jun Rong Yeap, strateg tržišta u IG Asiji u Singapuru. ''Okidač u izvlačenju terminskih ugovora nafte iz njihovog uskog raspona mogle bi biti rastuće geopolitičke napetosti ili poboljšanje kineskog gospodarstva", dodao je.
Uprava za energetske informacije (EIA) je u utorak objavila da će se američka proizvodnja nafte povećati brže nego što se ranije očekivalo, što će pomoći ublažavanju globalnih zaliha s obzirom na rezove grupe OPEC+. EIA je tu prognozu dala u svom kratkoročnom energetskom izvješću, također povećavajući procjenu proizvodnje za 2025. godinu za 1,2 posto.