Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine naglasilo je potrebu nastavka i ubrzanja reformskih procesa kada se radi o fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima privrede u FBiH. Poseban naglasak je na kvalitetnom i održivom načinu rješavanja pitanja doprinosa, poreza na dohodak i dobit te s tim u vezi minimalne plate i drugih primanja zaposlenih u realnom sektoru u FBiH.
Na sastanku UPFBiH i Vlade FBiH, fiskalne i parafiskalne reforme i liberalizacija tržišta rada su prioriteti na kojima treba raditi u ovoj godini.
Predstavnici Vlade FBiH ukazali su na važnost očuvanja ravnoteže unutar sistema, vodeći računa o negativnom trendu u punjenju Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja, ali i održivosti sistema drugih obaveza prema korisnicima u FBiH. Do donošenja seta fiskalnih propisa i fiskalizacije, poslodavci su pozvani da maksimalno, kao prelazno rješenje, iskoriste odluke Vlade FBiH o povećanju primanja radnika kroz isplatu neoporezivih iznosa pomoći odobrene odgovarajućom Uredbom o isplati pomoći od poslodavaca i isplati jednokratne pomoći i s predstavnicima Vlade nastave razgovore.
Jedna od tema bila je i reforma i liberalizacija tržišta rada u FBiH, kroz hitno usvajanje Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, Zakona o zapošljavanju stranaca u FBiH i Zakona o radu.
''Ovi zakoni su pripremljeni i upućeni u proceduru i očekuje se njihovo skoro razmatranje i usvajanje. Posebno je važno da se ovim propisima razdvoje evidencije nezaposlenih osoba od aktivnih tražitelja posla, što stvara veliku konfuziju na tržištu radne snage u FBiH'', istaknuli su poslodavci.
Dodali su da je reforma zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zaštite za poslovno okruženje još jedno od važnih i prioritetnih pitanja.
Pročitaj više:
Poslodavci: Bez usvajanja hitnih zakona smanjit će se izvoz i izgubiti radna mjesta
Poslodavci traže više stranih radnika, a ne iskorištavaju postojeće kvote
Zbog odlaska radnika kompanijama prijeti kolaps radnih procesa
"Nije primjereno trenutno zakonsko rješenje, prema kojem ukupan teret od 42 dana bolovanja u FBiH pada isključivo na teret poslodavaca, kao i da se obaveza liječenja povreda na radu, bez obzira na krivicu i odgovornost poslodavca, prenosi isključivo na poslodavce", naglasili su.
Zdravstveno osiguranje i zaštitu potrebno je preurediti i modernizirati te se podržava nastavak zajedničkog rada predstavnika vlasti i poslodavaca na skorim reformama u ovoj oblasti, a koje predvodi Ministarstvo zdravstva u Vladi FBiH.
Još jedno od važnih pitanja koje su poslodavci postavili visoko na ljestvici prioriteta jeste pitanje cijene električne energije i pripreme za procese posebnih obaveza prema pravilima EU, a koje se odnose na pitanje plaćanja posebnih obaveza za korištenje "prljave" energije, što će početi već 1. januara 2026. godine, za što se sistem u BiH, pa tako i izvoznici i privreda, trebaju dobro i kvalitetno pripremiti kako bi poboljšali i što više očuvali svoju konkurentnost na inozemnom tržištu.