Prethodni vikend čelnici zemalja G7 razgovarali su o zabrani uvoza ruske nafte. Nakon što su to već uradile SAD i Velika Britanija, ovakva odluka G7 bila bi dodatni pritisak na Moskvu. Čelnici zemalja EU nisu uspjeli postići konsenzus o ovom pitanju uslijed protivljenja Mađarske. S druge strane, manja potrošnja energije u Kini zbog nastojanja tamošnje vlade da suzbije širenje koronavirusa rezultirala je smanjenjem cijena nafte iz Saudijske Arabije.
Nafta je oscilirala dok su ulagači odmjeravali obećanje Grupe sedam da će zabraniti uvoz ruske sirove nafte nasuprot sniženju službenih cijena od strane Saudijske Arabije i uticaju kineske blokade na smanjenje potrošnje energije.
West Texas Intermediate trgovao se ispod 110 dolara (203,54 KM) po barelu nakon što je ranije izgubio čak 1,7 posto. Čelnici najindustrijaliziranijih zemalja dali su zavjet kao odgovor na rat predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini nakon što su u nedjelju održali videopoziv s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Sličan plan Evropske unije, odnosno EU, tek treba biti dogovoren zbog protivljenja Mađarske.
Burna godina za naftu
Saudijska Arabija snizila je cijene za kupce u Aziji jer blokade zbog koronavirusa u Kini utiču na potrošnju u najvećem uvozniku. Saudi Aramco pod državnom kontrolom snizio je cijene prvi put u četiri mjeseca, spustivši svoju ključnu ocjenu Arab Light za protok idućeg mjeseca na 4,40 dolara (8,14 KM) po barelu iznad referentne vrijednosti koju koristi.
Nafta je imala burnu godinu jer je ruska invazija na njezin manji susjed preokrenula globalna tržišta roba, podižući cijene. SAD i Velika Britanija već su zabranile uvoz ruskog goriva kao odgovor na invaziju, ali obećanje G7 dato za vikend dodatno će povećati pritisak na Moskvu. Cijene sirovina također su narušene jer vodeće centralne banke, uključujući američku centralnu banku, pooštravaju politiku kako bi ugušile snažan porast inflacije.
"Očekujte povlačenje cijena dok se EU bori da postigne konsenzus oko zabrane uvoza ruske nafte", rekla je Vandana Hari, osnivačica kompanije za analizu nafte Vanda Insights. ''Međutim, negativna strana može biti ograničena, budući da blok nastavlja s naporima da postigne konsenzus, držeći tržište na udici'', dodala je.
Na otvaranju sedmice nafta je pokazala otpornost unatoč pomaku prema izbjegavanju rizika na finansijskim tržištima i daljnjem dobitku američke valute, usred zabrinutosti za rast. Jači dolar može potkopati potražnju za robom kao što je nafta jer čini sirovine skupljim za inozemne kupce.
Cijene:
WTI za isporuku u junu oslabio je 0,3 posto na 109,47 dolara (202,56 KM) po barelu na njujorškoj merkantilnoj berzi u 7:34 ujutro u Londonu.
Brent za julsku nagodbu oslabio je 0,2 posto na 112,18 dolara (207,57 KM) po barelu na berzi ICE Futures Europe.
Čelnici G7 obvezali su se na postepeno ukidanju uvoza ruske nafte uoči ruskog Dana pobjede 9. maja, koji obilježava ulogu nacije u trijumfu nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu. Taj je datum postao kamen temeljac kampanje Kremlja da dobije javnu podršku invaziji.
"To je izuzetno teška odluka za zemlju koja uvozi većinu svoje energije", rekao je japanski premijer Fumio Kishida. "Ali ovo je vrijeme kada je jedinstvo G7 važnije od svega".
Plan EU-a da slijedi njegov primjer vlastitom zabranom ruske nafte i dalje je u raspravi usred prigovora iz Budimpešte. Sastanak 27 čelnika bloka završio je u nedjelju bez dogovora, a nastavak razgovora očekuje se sljedećih dana. Zabrana isporuke ruske nafte u treće zemlje također bi mogla biti odgođena sve dok se zemlje G7 ne obavežu na slične mjere.
Ponovljeni pokušaji Kine da zaustavi izbijanje Covid-19 zatvaranjem urbanih centara, uključujući ključno središte Šangaja, smanjili su potrošnju energije. Ističući ekonomsku štetu, premijer Li Keqiang upozorio je tokom vikenda na ''kompliciranu i ozbiljnu'' situaciju sa zapošljavanjem.
Ipak, tržišta nafte i dalje su u nazadovanju, bikovski obrazac obilježen kratkoročnim cijenama koje su veće u odnosu na one buduće. Raspon između dva Brentova najbliža decembarska ugovora iznosio je 13,75 dolara (25,44 KM) po barelu, blizu nivoa viđenog u prvim sedmicama nakon što je Rusija započela svoju invaziju.