Prvi propisi o elektronskom potpisu u Bosni i Hercegovini (BiH) usvojeni su davne 2006. godine, od kada se usklađuju i dorađuju, te donose slični akti na različitim nivoima vlasti. Konkretnih pomaka, koji bi vodili ka tome da svaki građanin konačno dobije digitalni potpis, nije bilo do danas, kada je pred kamerama karticu s digitalnim kvalifikovanim potpisom pokazao ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto.
Zoran Tegeltija, direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koja je još 2021. dobila ovlaštenje da bude izdavač certifikata za digitalne potpise, uručio je Forti digitalni kvalifikovani potpis.
Tegeltija je izjavio da je UIO zainteresovana za proces digitalizacije u BiH kako bi uštedjeli vrijeme svima s kojima rade i kako bi osigurali što veću sigurnost u razmjeni podataka.
UIO je velikim poreskim obveznicima već omogućila podnošenje poreskih prijava uz digitalni potpis, a Tegeltija je najavio da će do kraja marta svi poreski obveznici moći na taj način podnositi prijave, a da će UIO u narednom periodu pristupiti digitalizaciji i ostalih procesa.
Forto je istakao da uspostava digitalnog potpisa predstavlja značajan iskorak za Bosnu i Hercegovinu jer ta praksa već postoji u Evropskoj uniji i zemljama regije.
Pozvao je sve nivoe vlasti u BiH da se priključe naporu da tamo gdje je to moguće ukinu prikupljanje nepotrebnih dokumenata i provedu digitalnu transformaciju.
Forto je poručio da će Savjet ministara BiH pružiti podršku svim agencijama i institucijama na državnom nivou u procesu digitalizacije, prenosi Fena.
Istovremeno, Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH saopštila je da od 3. novembra 2023. ima certifikat, koji joj je dostavila UIO, za digitalno potpisivanje za svoje zaposlene koji su ovlašteni za potpisivanje akata.
Tim korakom omogućeno je elektronsko slanje akata u budućnosti, kao i potpisivanje razmjene podataka između institucija pomoću kvalificiranog digitalnog potpisa.
Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević izjavio je da je tim korakom Agencija postala predvodnik u primjeni najnovijih sigurnosnih tehnologija za digitalno potpisivanje dokumenata.
"Već nekoliko mjeseci smo uspješno primjenjivali ovo rješenje, čime smo unaprijedili efikasnost naših procesa i omogućili građanima jednostavniji pristup uslugama", kazao je Badnjević.
Podsjetio je da je Agencija ispunila sve uslove za izdavanje certifikata za digitalno potpisivanje, potvrđeno regulativom EU No 910/2015 EIDAS i auditima.
O digitalnom potpisu Badnjević je ranije govorio za Bloomberg Adria TV.
Elektronski potpis za građane čim se odredi cijena
Time su stekli preduslove za izdavanje kvalificirane potvrde u ličnoj karti državljana Bosne i Hercegovine (elektronski potpis), koja će biti priznata u pravnom prometu unutar i izvan zemlje kad se steknu i ostali uslovi, tj. da Savjet ministara BiH usvoji odluku o cijeni navedenih certifikata.
"U skladu s našim strateškim usmjerenjima i s ciljem olakšavanja građanima ostvarivanja njihovih prava pred drugim organima i poslovnim subjektima, Agencija je uspješno implementirala rješenje za udaljeno digitalno potpisivanje dokumenata. To rješenje koristi najnovije sigurnosne tehnologije za osiguravanje integriteta potpisanih podataka i identiteta potpisnika. Sve funkcionalnosti su u skladu s nacionalnim i EU propisima o digitalnom potpisivanju", saopšteno je iz IDDEEA-e.
Korisnici će uskoro moći pristupiti ovoj usluzi i potpisati dokumente s bilo kojeg uređaja povezanog s internetom, što će im olakšati korištenje usluga pred nadležnim tijelima u BiH i poslovnim subjektima.