Sjedinjene Američke Države krenule su u petak u nove zračne udare na radarske položaje Huta u napadu koji se proglašava nastavkom ranije akcije diljem cijelog Jemena, s namjerom onemogućavanja Huta u njihovim napadima na trgovačke brodove u Crvenom moru.
Krstareći projektili Tomahawk lansirani su prema radarskoj instalaciji s razarača USS Carney, objavila je američka središnja komanda.
Za razliku od prijašnjih napada, u kojima je sudjelovala i Velika Britanija uz podršku nekolicine drugih nacija, ovu akciju su provele samo SAD.
Američko središnje zapovjedništvo je napad prozvalo "nastavnom akcijom na specifičan vojni cilj vezanom uz udar izveden 12. siječnja".
Najnoviji napad pokazuje da Bidenova vlast neće čekati odmazdu kako bi nastavila sa svojim udarima na Hute. Državni tajnik Antony Blinken kazao je kako je cilj vojne kampanje vraćanje trgovačke mornarice na vitalnu morsku rutu nakon što su raniji napadi Huta prisilili brojne brodarske kompanije na preusmjeravanje brodova oko Afrike.
SAD i njegovi saveznici sada iščekuju odmazdu nakon što su Huti radi ranijih udara najavili "neizbježne" napade kojima će cilj biti američki i britanski trgovački brodovi.
Baš poput noćne akcije u petak ovi međusobni napadi izazivaju dodatnu zabrinutost kako sukob u Crvenom moru neće jenjati. Američki predsjednik Joe Biden bit će prisiljen razmotriti koliko dugo će odobravati udare – ili će morati potražiti neko novo rješenje ako oni ne uspiju. Izrael je poručio da neće popustiti u svojim napadima na Gazu radi Hamasovog napada 7. listopada – što je bilo inicijalno opravdanje Huta za vlastite akcije.
Američko središnje zapovjedništvo je u noćnoj izjavi u petak poručilo da vojni udari nisu povezani uz "Operaciju čuvar blagostanja", multinacionalnu mornaričku skupinu okupljenu prošlog mjeseca kako bi se zaštitilo brodove u Crvenom moru.
Inzistiranje na toj razlici pokazalo je kako neke države iz te grupe nisu spremne odobriti ideju uzvratnih napada i ne žele same postati cilj.
Među više od stotinu navođenih projektila koji su ranije ispaljeni na ciljeve Huta, više od 80 su bile rakete Tomahawk, navodi dvoje američkih dužnosnika koji su zatražili anonimnost zbog rasprave o pojedinostima koje dosad nisu javno poznate.
Neposredno prije napada saveznika, Huti su lansirali napad bespilotnim letjelicama i projektilima na brodove u Crvenom moru.
Najnovijim akcijama SAD ulazi u još jedan sukob s grupama koje podržava Iran nakon što je, isprovociran Hamasovim napadom, počeo rat između Izraela i Hamasa. Američke snage napale su proteklih tjedana grupe povezane s Iranom locirane u Siriji i Iraku, a koje su ciljale američke baze – zasad bez većih žrtava.
"Niti jedna strana ne želi opći rat, i postoji velika razlika u moći", poručio je Jon Alterman, potpredsjednik Centra za međunarodne i strateške studije. "No to ne znači da će Huti prestati napadati brodove, ili da će Sjedinjene Države prestati napadati Hute".