Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija lansirali su zračne napade na više od 60 ciljeva hutskih pobunjenika u Jemenu, izazvavši time prijetnje odmazdom i rast cijena sirove nafte nakon što su napadi u Crvenom moru nekoliko tjedana ometali plovidbu brodova.
U noćnim letovima američke i britanske snage napale su 16 hutskih lokacija, uključujući radarske sustave, skladišta i lansirne rampe za bespilotne letjelice, krstareće i balističke projektile, naveli su američki dužnosnici i američko zrakoplovstvo.
Potez je "jasan znak da Sjedinjene Države i naši partneri neće tolerirati napade na naše osoblje ili dozvoliti da neprijateljske snage ometaju slobodnu plovidbu na jednom od najkritičnijih svjetskih pomorskih pravaca", navodi se u izjavi američkog predsjednika Joe Bidena u kojoj se ne isključuje niti nastavak napada.
Britanski premijer Rishi Sunak opisao je napade kao "ograničeni, nužan i proporcionalni odgovor" nakon nekoliko tjedana "opasnih i destabilizirajućih napada" Huta na brodove u Crvenom moru.
Mada je prerano kako bi se procijenio utjecaj udara koji je započeo u dva ujutro po lokalnom jemenskom vremenu, namjera mu je bila onesposobiti Hute u nastavku napada na trgovačke brodove. Akcija je donijela i novi rizik za širenje konflikta koji je počeo nakon što su 7. listopada snage Hamasa upale u Izrael.
Vojna akcija predstavlja značajnu eskalaciju konflikta povisujući time rizik da bi se tromjesečni rat Izraela i Hamasa mogao pretvoriti u veći i širi sukob. Izraelske snage su na inicijalni Hamasov napad – koji je rezultirao s 1.200 poginulih – odgovorile razornom zračnom i kopnenom kampanjom u Pojasu Gaze te su nekoliko puta odbile napade Hezbolaha na sjevernoj granici Izraela s Libanonom.
U televizijskom obraćanju lider Huta Abdul Malik Al-Huti zaprijetio je u četvrtak "snažnim" odgovorom SAD-u i njegovim saveznicima ako nastave svoje vojne akcije protiv te grupe. "Suprotstavit ćemo se američkoj agresiji", kazao je. "Svaki američki napad bit će kažnjen", dodao je Al-Huti.
Najnoviji udar dolazi samo nekoliko sati nakon što je američki državni tajnik Antony Blinken završio obilazak Bliskog Istoka s ciljem skupljanja podrške za agresivniji odgovor prema Hutima, inzistirajući da "će morati biti posljedica" ako se napadi na moru nastave.
Zamjenik australskog premijera Richard Marles rekao je da je odmazda ključna za "održavanje slobode plovidbe na otvorenom moru" i zaštitu svjetske trgovine.
Nakon napada u Jemenu globalno referentna cijena sirove nafte Brent porasla je za dva posto slično kao i barel WTI nafte. Hoće li se cijene zadržati na višim razinama ovisi će o tome da li će napadi izazvati ozbiljniji odgovor.
"Radi zasićenja geopolitičkim rizicima tržišta ozbiljno podcjenjujuju geopolitičke rizike za ponudu", rekao je Saul Kavonic, energetski analitičar tvrtke MST Marquee. "Tržišta zanemaruju geopolitičke rizike sve dok se ne pojave jasni znakovi poremećaja u ponudi", dodao je.
Snažne eksplozije mogle su se čuti u Sani, glavnom gradu Jemena i lučkom gradu Hodeidi. Procijenjeno je da u blizini ciljeva nije bilo civilnog stanovništva, izjavio je jedan američki dužnosnik i dodao da rane procjene indiciraju značajan udarac na kapacitete Huta za buduće napade.
Akcija će uvući SAD u još jedan sukob sa snagama koje imaju podršku Irana, nakon što su proteklih tjedana američke snage lansirale napade u Siriji i Iraku s ciljem eliminacije vojnih grupa koje su lansirale bespilotne letjelice i projektile na američke baze – zasad bez značajnijih žrtava. Islamski džihadski pokret u Palestini, kojeg također podržava Iran, je osudio napade i pozvao "narod arapske i islamske nacije u akciju".
Dugotrajno odvraćanje Huta od napada neće biti lako. Grupa koja je 2014. godine zauzela jemenski glavni grad Sanu, uspješno se oduprla saudijskoj vojnoj ofenzivi koja je počela godinu kasnije s namjerom protjerivanja Huta, te je i dalje duboko ukopana. Prijašnji pokušaji da se spriječe napadi također nisu bili uspješni. Pred kraj prošlog mjeseca, SAD je predvodio stvaranje morskih snaga – pod imenom "Operacija čuvar blagostanja" – čiji je cilj bio pružanje osiguranja za brodove koji plove Crvenim morem.
Uključujući napad balističkim projektilima u četvrtak, SAD tvrdi da su Huti od 19. studenog lani komercijalne brodove pokušali napasti 27 puta.
Napadi Huta natjerali su brojne brodare da svoje brodove usmjere oko južnog kraja Afrike umjesto da riskiraju dodatne napade u Crvenom moru. To je produljilo plovidbu i zaprijetilo novim problemima u dobavljačkim lancima. Biden je u svojoj izjavi napomenuo da je više od 2.000 brodova bilo prisiljeno produljiti rute za tisuće milja kako bi izbjegli Crveno more.
Snažni zračni napadi rizik su za SAD odakle ponavljaju da im je glavni prioritet u ratu Izraela i Hamasa sprečavanje širenja tog sukoba. SAD i njegovi saveznici lansirali su napade usprkos zabrinutosti iz Katara, Saudijske Arabije i drugih nacija u regiji kako će ti napadi dodatno razbuktati sukob.
Nakon napada Saudijska Arabija je pozvala na suzdržanost i izbjegavanje eskalacije "u vidu događaja kojima svjedoči regija", stoji u izjavi koju je prenijela službena novinska agencija SPA.
---U izradi članka sudjelovali Peter Martin, Alex Wickham, David Finnerty, Fares Akram, Stephen Stapczynski i Ben Westcott.