Nuklearna fuzija, nada za izgradnju zvijezde na Zemlji, elektrana iščupana sa stranica naučne fantastike koja stvara energiju na isti način kao i Sunce. Ako projekat uspije, mogao bi da obezbjedi gotovo neograničenu električnu energiju i otvori vrata novoj eri izobilja, a sve bez stvaranja ugljen-dioksida ili dugotrajnog nuklearnog otpada.
Nuklearna fuzija je u srcu trke vrijedne više milijardi dolara. To bi mogao biti odgovor na našu klimatsku krizu. Ali da li je to previše dobro da bi bilo istinito, pita se Hannah Fry u četvrtoj epizodi emisije "The Future with Hannah Fry" u produkciji američkog Bloomberga.
Hannah Fry, matematičarka i pisac, proučava obrasce u ljudskom ponašanju, algoritme koji dominiraju našim životima i odgovara na pitanje kako bismo mogli da riješimo neke najveće izazove naše budućnosti.
Fry je profesorka matematičkog planiranja gradova u renomiranom Centru za naprednu prostornu analizu na Londonskom univerzitetskom koledžu. Takođe je autorka bestselera, nagrađivana voditeljka u oblasti nauke i voditeljka brojnih popularnih podkasta i televizijskih emisija, uključujući "Neobični slučajevi Rutherforda i Fry", "Deepmind: Podcast" i "Igra brojeva" na BT Sportu. Ona je nadaleko poznata u matematičkoj i naučnoj zajednici po svojim revolucionarnim uvidima i analizama, uključujući korišćenje podataka za precizno predviđanje krize virusa korona godinama prije nego što je pandemija počela.
"The Future with Hannah Fry" izoštrava stavove učesnika kroz intervjue i objašnjenja, kao i posjete terenu sa naučnicima koji predviđaju budućnost i tehnološkim liderima, širom svijeta. Fry istražuje otkrića u oblastima kao što su vještačka inteligencija, kripto, klima, hemija i etika.