Jeffrey Epstein se unatoč slabim predispozicijama vinuo do velikog bogatstva i moći, koje je često na radost svojih bogatih i moćnih prijatelja koristio za seksualno zlostavljanje brojnih djevojaka i mladih žena. Kretao se u elitnim krugovima, a njegovim su zrakoplovom često letjele osobe poput Billa Clintona, Donalda Trumpa i Billa Gatesa.
Epstein si je tobože sam presudio u zatvorskoj ćeliji 2019. godine, ali se njegovo ime i dalje povlači po brojnim sudskim spisima. Prava riznica pravnih dokumenata povezanih s Epsteinom otvorena je 3. siječnja. Očekuje se da će iznjedriti imena više od 150 osoba koje su bile povezane s tim osuđenim seksualnim zlostavljačem, svodnikom i trgovcem ljudima.
Kako je Jeffrey Epstein stekao svoje bogatstvo?
Epstein, koji je odustao od fakulteta, uspio je početkom 1970-ih godina dobiti posao nastavnika u privatnoj školi u Manhattanu. Tamo je uspostavio vezu s izvršnim direktorom Bear Stearnsa Alanom Greenbergom, što mu je omogućilo zaposlenje u banci. Kasnije je postao upravitelj imovine za milijardere poput osnivača Limiteda Leslieja Wexnera i predsjednika Apollo Global Managementa Leona Blacka te je za sebe akumulirao stotine milijuna dolara bogatstva.
Epstein je posjedovao privatne zrakoplove, jednu od najvećih vila na Upper East Sideu Manhattana, privatni otok na Američkim Djevičanskim Otocima, imanje u Palm Beachu na Floridi, ranč u Novom Meksiku i druge nekretnine. Donirao je pozamašne iznose Sveučilištu Harvard i drugim uglednim institucijama te su ga i mnogi drugi tražili donacije.
Kada se saznalo za Epsteinove seksualne zločine?
Seksualni zločini Jeffreyja Epsteina postali su poznati javnosti nakon dugotrajnih glasina o njegovoj sklonosti prema mladim ženama. U intervjuu za časopis iz 2002. godine, Donald Trump opisao je Epsteina kao "sjajnog" tipa, dodavši da "on voli lijepe žene kao i ja, a mnoge od njih su mlade". Epstein je uhićen 2005. godine nakon što je jedna žena prijavila da je njezina 14-godišnja kći moguća žrtva zlostavljana u njegovoj vili u Palm Beachu. On se 2008. godine izjasnio krivim za poticanje prostitucije, za što je osuđen na 13 mjeseci zatvora, od čega je dio odslužio u kaznionici, a dio u kućnom pritvoru. Blaga kazna potaknula je prozivke da je imao zaštitu i uživao poseban tretman jer su i drugi moćni muškarci sudjelovali u njegovim zločinima.
U srpnju 2019. godine, Epstein je uhićen zbog savezne optužnice za seksualnu trgovinu, pri čemu su tužitelji u New Yorku tvrdili da je zlostavljao čak i 13-godišnje djevojčice. S obzirom na to da se nakon presude na Floridi uspio djelomično reintegrirati u elitne krugove, njegovim uhićenjem u New Yorku pozornost javnosti okrenula se i na brojne ljude s Wall Streeta, iz politike i biznisa koji su s njim ostali u prijateljskim odnosima. Mjesec dana nakon uhićenja, Epstein se tobože ubio u zatvorskoj ćeliji na Lower Manhattanu.
Zašto skandal nije završio nakon njegove smrti?
No daleko od toga da je Epsteinovom smrću taj skandal zaključen. Pažnja tužitelja se kasnije preusmjerila na njegovu bivšu djevojku Ghislaine Maxwell. Ona je 2021. godine proglašena krivom za trgovinu maloljetnim djevojkama za Epsteina. Prema navodima tužitelja, Maxwell je djevojke vodila u kupovinu i u kina te raspravljala o seksualnim temama prije nego što ih je poticala da "masiraju" Epsteina. Slučaj Maxwell dodatno je obnovio interes za Epsteinove zločine.
Što se tiče drugih osoba povezanih s Epsteinom, mnoge figure koje su mu bile bliske, uključujući Leona Blacka i tadašnjeg izvršnog direktora Barclaysa Jesa Staleyja, povukle su se sa svojih pozicija; oba muškarca rekla su da nisu znali za Epsteinove seksualne zločine.
Britansku kraljevsku obitelj je pak uzdrmala tužba Virginije Giuffre, jedne od Epsteinovih žrtava, koja je tvrdila da ju je "posudio" britanskom princu Andrewu radi seksualnog zlostavljanja. Taj je skandal pak završio tako da je mlađi brat kralja Karla lišen počasnih titula i kraljevskih patronata. Andrew se prošle godine nagodio sa svojom tužiteljicom za nepoznat iznos.
Zato se zna da je JPMorgan Chase & Co. s kojim je Epstein godinama poslovao platio 365 milijuna dolara za nagodbu u dvama tužbama u kojima se ta banka optužuje da je imala koristi od Epsteinove seksualne trgovine djevojkama.
Koji se dokumenti sada objavljuju?
Dokumenti koji se trenutno objavljuju dio su spisa iz tužbe koju je Giuffre podnijela protiv Maxwell, a koja je zaključena 2017. godine. Ti su dokumenti u biti prethodnica mnogo dramatičnijeg razvoja događaja u koji su bili uključeni Epstein i Maxwell. Maxwell i još nekoliko osoba koji se spominju u tim spisima tada su se protivili objavi njihovih imena u vezi s tim predmetom, no unatoč tome mnoga od njih su tijekom godina procurila u javnost. Neke od osoba s tog popisa, uključujući žrtve Epsteinova zlostavljanja, svjedočile su na suđenju Maxwell. Međutim, ti svjedoci nisu ni za jednu od prominentnih osoba, čija su se imena provlačila kroz proces, potvrdili da su bile upoznate s Epsteinovim seksualnim zlostavljanjem. Stoga je moguće je da u novoobjavljenim dokumentima neće biti novih zvučnih imena ili optužbi.
Tko je imenovan u dokumentima?
U dokumentima objavljenim 3. siječnja, najistaknutije je svjedočenje druge Epsteinove tužiteljice Johanne Sjoberg. Opisala je susrete s mađioničarem Davidom Copperfieldom i pop zvijezdom Michaelom Jacksonom, ali ih nije optužila za bilo kakvo nedolično ponašanje. Sjoberg je također izjavila da ju je neprimjereno dirao princ Andrew te da joj je Epstein rekao da Clinton "voli mlađe".
Clinton je porekao da je znao za Epsteinovo zlostavljanje. Osim toga, Clinton se nalazi među mnogim poznatim imenima spomenutima na suđenju Ghislaine Maxwell kao netko tko je povremeno letio Epsteinovim privatnim zrakoplovom. Očekuje se da će se u narednim danima objaviti još dokumenata. Pažnja koja im se posvećuje ukazuje na to kako je javnost i dalje itekako zainteresirana za taj slučaj te kako se ukorijenila sumnja da bi i drugi bogataši i moćnici mogli biti umiješani u Epsteinove zločine.