Claudine Gay je dala ostavku na mjesto predsjednice Univerziteta Harvard, završavajući svoj kratak i buran mandat koji je bio obilježen optužbama za plagijat i kontroverzama vezanim za antisemitizam.
"Nakon konsultacija sa članovima Korporacije, postalo je jasno da je u najboljem interesu Harvarda da podnesem ostavku kako bi naša zajednica mogla da navigira ovim izazovnim trenutkom sa fokusom na instituciju, a ne na pojedinca", napisala je Gay u saopštenju.
Njen odlazak je dramatičan preokret, s obzirom na to da je u junu dobila puno pohvala kao prva crnkinja predsjednica Harvarda. Čak i nedavno, 12. decembra, uživala je jednoglasnu podršku Korporacije Harvard, upravnog veća Univerziteta. Međutim, od tada su se pojavila nova pitanja vezana za njen akademski rad, a pobuna donatora zbog načina na koji je škola rješavala antisemitizam samo se pogoršala.
Korporacija Harvard, pod vođstvom Penny Pritzker, izjavila je da će prorektor i glavni akademski službenik Alan Garber postati privremeni predsjednik i da će započeti potragu za novim vođom. U pismu je Gay priznala neke "greške", ali je takođe napisala da je bila izložena "gnusnim i u nekim slučajevima rasističkim napadima" putem telefonskih poziva i e-mailova.
"Uznemirujuće je bilo dovesti u pitanje moju posvećenost borbi protiv mržnje i očuvanju akademske rigoroznosti - dvije vrijednosti koje su temeljne za ono što ja jesam - i zastrašujuće je biti izložen ličnim napadima i pretnjama podstaknutim rasnim animozitetom", navela je Gay u pismu upućenom članovima Harvardove zajednice. Ostaće član fakulteta.
Harvard Crimson (prim.prev. novine Harvarda) prvi je izvjestio da će Gay podnijeti ostavku u utorak, nakon što su se pojavile svježe optužbe za plagijat na novinskom sajtu Washington Free Beacon.
Gayin iznenadni pad, drugi odlazak predsjednice jednog od univerziteta Ivy Leaguea u posljednjih nekoliko nedjelja, naglašava bes na kampusu nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra.
Neprijateljstvo prema Gay raslo je nakon napada Hamasa, koji su SAD i EU proglasili terorističkom grupom. Jedan od njenih prethodnika na mjestu predsjednika Harvarda Larry Summers kritikovao je Univerzitet zbog nedostatka reakcije nakon što je više od 30 studentskih grupa isključivo okrivilo Izrael za nasilje. Gay je kasnije osudila "terorističke zločine" i nedjeljama kontaktirala jevrejske grupe na kampusu zbog zabrinutosti oko antisemitskih incidenata.
U isto vrijeme, međutim, počela je da kruži još jedna kontroverza oko Gay, podstaknuta člancima prvo objavljenim u medijima sklonim konzervativcima koji su postavljali pitanje da li je plagirala.
Optužbe za nedolično ponašanje u istraživanju su među najozbiljnijim u akademskoj kulturi. Predsjednik Univerziteta Stanford Marc Tessier-Lavigne objavio je svoju ostavku u junu nakon mjeseci provjere njegovog naučnog rada.
U avgustu je povukao dva rada, pogrešne studije mozga iz 2001. godine koje su stotinama puta citirali drugi naučnici. Tessier-Lavigne ostaje član fakulteta na Stanfordu.
Posebni odbor Stanfordove uprave, koji je uključivao članicu Korporacije Harvard i bivšu predsjednicu Prinstona Shirley Tilghman, započeo je pregled optužbi za nedolično naučno ponašanje u decembru 2022. godine
Podržavajući Gay 12. decembra, Korporacija Harvard rekla je da je pregledala njen rad kao političke naučnice i pronašla "nekoliko primjera neadekvatnog citiranja", ali nijedno kršenje standarda istraživanja Harvarda.
Pozicija Gay se pogoršala 20. decembra kada je Harvard pronašao još dva primjera "dupliranog jezika bez odgovarajućeg navođenja izvora".
Pored toga, komitet američkog Predstavničkog doma, koji je već najavio istragu o antisemitizmu na Harvardu, proširio je svoj fokus i uključio način na koji škola rešava optužbe za plagijat protiv Gay.
Predsjednica komiteta Virginia Foxx, republikanka iz Sjeverne Karoline, poslala je pismo Pritzkeru tražeći odgovor od Harvarda do 29. decembra. Škola je kasnije dobila više vremena da odgovori.
Stav Gay je pretrpio veliki udarac na saslušanju odbora Predstavničkog doma o antisemitizmu u američkim kampusima 5. decembra. U svom svjedočenju, Gay, zajedno sa predsjednicima Univerziteta u Pensilvaniji i Masačusetskog instituta tehnologije (MIT), nije osudila pozive na genocid nad Jevrejima kao kršenje univerzitetske politike.
Odgovori predsjednice na pitanja zakonodavaca, posebno predstavnice Elise Stefanik, republikanke iz Njujorka i bivše studentkinje Harvarda, izazvali su zgražavanje. Video isječci razgovora postali su viralni na društvenim mrežama. Profesor Pravnog fakulteta Harvard Laurence Tribe, inače pristalica Gay, opisao je svjedočenje kao "bizarni pokušaj izbjegavanja".
Gay se kasnije izvinila u intervjuu sa novinama Crimson, rekavši da su pozivi na nasilje ili genocid protiv jevrejske zajednice, ili bilo koje vjerske ili etničke grupe, "gnusni" i "nemaju mjesta na Harvardu."
Predsednica Penna Liz Magill podnela je ostavku četiri dana nakon saslušanja, a predsjedavajući odbora Scott Bok takođe je podnio ostavku. Predsjednica MIT-a Sally Kornbluth primila je snažnu podršku od svog odbora.
"Claudine Gay je nemoralnim odgovorima na moja pitanja ušla u istoriju kao svjedok sa najgledanijim svjedočenjem u istoriji Kongresa SAD," rekla je u utorak Stefanik, bivša studentkinja Harvarda. "Njeni odgovori bili su potpuno jadni, bez moralnog vođstva i akademskog integriteta koji se traži od predsjednika Harvarda."
Čak i prije saslušanja, mnogi veći donatori su razmišljali o promjeni svojih obaveza prema Harvardu, najstarijem i najbogatijem američkom univerzitetu. Milijarderi poput Idana Ofera i Leslieja Wexnera povukli su svoju podršku, dok su mnogi manje bogati bivši studenti takođe smanjili donacije.
Iako Univerzitet ima fond veći od 50 milijardi dolara, troši milijarde dolara na plate i pogodnosti za osoblje, a smanjenje donacija na duže vrijeme moglo bi da ugrozi finansijsku pomoć za studente.
Menadžer hedž fonda Seth Klarman i američki senator Mitt Romney, koji su obojica bivši studenti, optužili su Univerzitet da ignoriše bezbijednost jevrejskih studenata dok su se propalestinski protesti na kampusu intenzivirali uslijed izraelske invazije na Gazu.
Investitor Bill Ackman je više puta zahtijevao ostavku Gay i gotovo svakodnevno objavljivao kritike. U utorak je napisao kriptičnu referencu na Kornbluth, predsednicu MIT-a.
Gay je ćerka haićanskih imigranata i doktorirala je na Harvardu 1998. godine, osvojivši Toppan nagradu za najbolju disertaciju iz političkih nauka. Nakon predavanja na Stanfordu, vratila se na Harvard 2006. godine kao profesor političkih nauka.
Prije imenovanja za predsjednicu bila je na brojnim administrativnim funkcijama i bila je dekan Fakulteta umjetnosti i nauka na Harvardu. Gay se bavi naukom političkog ponašanja, ispituje pitanja rase i politike u Americi.
Ona je preuzela rukovodstvo školom sa sjedištem u Kembridžu u državi Masačusets 1. jula, dva dana nakon što je tamošnji Vrhovni sud presudio protiv univerziteta u slučaju koji je efektivno zabranio kriterijum rase pri upisu na osnovne studije. Bila je 30. predsjednik Univerziteta, ali prva crnkinja i tek druga žena.
"Kada se osvrnu na moje kratko predsjedavanje, nadam se da će to vidjeti kao prisećanje na to koliko je važno da probamo da pronađemo zajedničku humanost, kao i da ne smijemo dozvoliti da ogorčenje i uvrede potkopaju vitalni proces obrazovanja", zaključila je Gay.