Bosanskohercegovačke kompanije, poput ostalih širom svijeta, suočile su se s energetskom krizom, rastom cijena sirovina, inflacijom i povećanjem kamatnih stopa. S obzirom na navedeno, poslovna situacija u 2023. bila je izazovna, a mnoge kompanije morale su prilagođavati svoje strategije kako bi prebrodile teškoće. Gledajući prema budućnosti, očekivanja za 2024. ostaju pod utjecajem globalnih geopolitičkih i ekonomskih događaja.
Bh. privrednici su za Bloomberg Adriju ocijenili ovu poslovnu godinu te nam otkrivaju planove za narednu.
Tržište kapitala u Bosni i Hercegovini je veoma plitko, a jedan od uzroka toga je slaba financijska pismenost stanovništva i potencijalnih ulagača. Nadu za uspon bude najavljena emisija narodnih obveznica u 2024. godini, planirane edukativne aktivnosti i rast depozita stanovništva u bankama, a čiji dio bi se mogao preliti na tržište kapitala.
Srđan Šuput, koji je prije 23 godine sudjelovao u osnivanju Banjalučke burze, potvrđuje da je, nažalost, tržište kapitala u BiH ponekad vrlo plitko.
Svjetske ekonomije, uključujući eurozonu, suočavaju se s neizvjesnostima recesije. Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, stručnjaci ukazuju na demografske izazove, ranjivost Njemačke i pad industrijske proizvodnje u eurozoni kao ključne čimbenike koji oblikuju ekonomske izglede, ne isključujući lokalne probleme kao što su kriminal i korupcija. I dok pejzaž Adria regije pokazuje otpornost, pitanje za 2024. ostaje - oporavak ili daljnja recesija?
Činjenica je da je kretanje cijena plina i nafte teško predvidjeti. Teško ih je predvidjeti zbog teškog predviđanja događaja u geopolitici koji su ključni čimbenik u kreiranju cijena sirovina. Toga smo bili svjedoci kroz povijest, a naročito u posljednje dvije godine nakon rata u Ukrajini i Gazi.
Ako je vjerovati analitičarima, rast cijena će sljedeće godine usporiti u cijeloj Adria regiji, osim u Sjevernoj Makedoniji. Iako je regija složena u smislu geopolitike i poteza monetarnih vlasti, prevlađujući je stav da će inflacija popustiti pod pritiskom mjera centralnih banaka, pa nas tako čeka makar nešto lakša 2024. godina.