Henry Kissinger, dijete izbjeglica koje je kasnije postalo državni sekretar SAD-a i definisalo američku spoljnu politiku tokom 1970-ih svojim strategijama za okončanje rata u Vijetnamu i suprotstavljanje komunističkim zemljama. Stogodišnjak je preminuo u srijedu u svom domu u Connecticutu, navodi se u saopštenju konsultantske kuće Kissinger Associates, piše Bloomberg.
Harvardski profesor i diplomata je dobio pohvale za svoju ulogu u otvaranju Kine prema Zapadu, relaksiranje odnosa sa Sovjetskim Savezom i pokretanje pregovora o kontroli naoružanja pod republikanskim predsjednicima Richardom Nixonom i Geraldom Fordom.
Na sebe je navukao gnjev mnogih jer je podržavao bombardovanje u Vijetnamu i Kambodži, ali i autoritarni režim čileanskog lidera Augusta Pinochea. Takođe je bio meta kritike zbog zatvaranja očiju pred genocidom u Istočnom Timoru i Bangladešu.
Kao Jevrej koji je pobjegao od nacističkog progona u svojoj rodnoj Njemačkoj 1938. sa 15 godina, Kissinger je razvio konzervativno gledište koje će dominirati njegovim donošenjem odluka u vladi.
Prema njegovoj realpolitičkoj doktrini, diplomatiju i silu treba koristiti za postizanje ravnoteže snaga. Nije bio idealista u definisanju spoljne politike, što ga je dovelo u sukob sa zagovornicima ljudskih prava tokom osam godina kada je bio na funkciji savjetnika za nacionalnu bezbjednost.
Kissinger je najpoznatiji ostao kao državni sekretar SAD-a, odnosno glavni diplomata države.