Iako gradske vlasti u Šangaju tvrde da više od 70 posto kompanija nastavilo proizvodnji, podaci pokazuju da većina japanskih i njemačkih kompanija radi s ograničenim kapacitetima. Osim problema u lancima snabdjevanja, kompanije se suočavaju i sa osiguravanjem spavaonica i medicinske brige u skladu s politikom ''zatvorene petlje''.
Većina japanskih tvornica u Šangaju tek treba obnoviti bilo kakvu proizvodnju, a mnoge njemačke kompanije su također zatvorene, dok gradska izolacija i dalje šteti poslovnim aktivnostima, iako lokalna vlada tvrdi da se proizvodnja vraća na pravi put.
Gotovo dvije trećine japanskih tvornica još nije nastavilo nikakvu proizvodnju, dok još 28 posto radi s manje od 30 posto kapaciteta, pokazuju rezultati istraživanja japanskih kompanija u gradu. Niti jedna od 54 kompanije s tvornicama u Šangaju nije se vratila na planirani nivo proizvodnje, a samo je 37 posto kompanija imalo dopuštenje za nastavak proizvodnje.
Broj njemačkih kompanija koje posluju u gradu također je vrlo ograničen, kaže Maximilian Butek, izvršni direktor Njemačke privredne komore u Kini u Šangaju, pri čemu se mnoge kompanije bore da dobiju dopuštenje za ponovno pokretanje.
''Funkcionalni lanci snabdjevanja kao i nedostatak dovoljne količine kamiona i vozača otežavaju poslovanje, čak i ako se daju dozvole za nastavak rada''.
Problem logistika
Ta situacija kosi se s tvrdnjom gradske vlasti da je više od 70 posto industrijskih poduzeća od srijede nastavilo proizvodnju i pokazuje da će trebati puno duže da se privredna aktivnost vrati u normalu. Više od polovice japanskih kompanija reklo je da ne mogu nabaviti bilo kakve zalihe, što ukazuje da su problemi u lancu snabdjevanja koji su začepili luku i usporili izvoz i dalje ozbiljni.
Gotovo 90 posto japanskih kompanija reklo je da im je najveći problem logistika, zatim osiguravanje radnika i osiguravanje spavaonica u kojima osoblje može spavati kako bi kompanije mogle raditi u "zatvorenoj petlji" odvojene izvana. To je slično rezultatima iz zasebne ankete evropskih kompanija, koja je pokazala da je više od 90 posto ispitanika reklo da su mjere Covid Zero naštetile lancima snabdjevanja, a 85 posto ih je reklo da se muče s nabavom sirovina ili dijelova za proizvodnju.
Potraga za novim dobavljačima
''Većina njemačkih kompanija u Kini nema dovoljno objekata, kao što su spavaonice, kako bi osigurale sigurno i prikladno okruženje za tvorničke radnike za spavanje i život u tvornicama, niti mogu garantirati dovoljnu medicinsku brigu u slučaju nesreća ili hitnih slučajeva'', rekao je Butek. Osjećaj među kompanijama se pogoršava kako se zatvaranje nastavlja i već postoje slučajevi međunarodnih kupaca koji traže nove dobavljače izvan Kine, rekao je.
"Većina ulaganja je stavljena na čekanje - nova ulaganja teško je opravdati sve dok politika Covid Zero ostaje strategija vlasti", rekao je. Čak i nakon ukidanja izolacije "trebat će neko vrijeme da se kompanije u potpunosti mogu vratiti u normalno poslovanje''.
Velika većina japanskih kompanija izjavila je da rade na ponovnom pokretanju proizvodnje u Šangaju i okolnim područjima. Međutim, 35 posto je reklo da će također povećati proizvodnju u Japanu kako bi nadomjestili izgubljenu proizvodnju, dok gotovo 20 posto želi povećati proizvodnju u trećim zemljama.
Istraživanje je od 27. do 30. aprila proveo Shanghai Japanese Commerce & Industry Club i slijedi raniji izvještaj o šteti koju je Šangajsko zatvaranje prouzrokovalo japanskim kompanijama.