ArcelorMittal Zenica (AMZ) se počela suočavati sa problemima u poslovanju još od sredine prošle godine, i to uslijed globalnih kretanja na tržištu čelika i sirovina. Od 2021. godine, cijena koksnog uglja porasla je za 300, cijena električne energije je porasla za 44, a cijena zemnog plina za 80 posto, navode iz ArcelorMittal Zenica.
"Cijena starog željeza, koja direktno utječe na integralnu proizvodnju čelika, kakva je u ArcelorMittalu Zenica, znatno je pala", dodali su. "Kao industrija koja je izrazito orijentirana na izvoz u balkanske zemlje, izazovni tržišni uvjeti doveli su do drastičnog pada potražnje, što direktno utječe na našu održivost."
To su ujedno i ključni razlozi trenutnog zaustavljanja proizvodnog procesa u kompaniji, navode iz AMZ.
Čitaj više
Obustava proizvodnje u ArcelorMittalu veliki udar za ŽRS
ArcelorMittal učestvuje u ukupnom prihodu ŽRS sa 42 odsto.
20.11.2023
Radnici ArcelorMittala Zenica stupili u generalni štrajk
Zaposlenici ove kompanije bez kolektivnog ugovora rade od 31. maja ove godine.
20.11.2023
Sindikat ArcelorMittala nije donio odluku o štrajku, nastavak zasjedanja u nedjelju
Pred sastanak dobili novu ponudu kolektivnog ugovora.
18.11.2023
ArcelorMittal Zenica do daljnjeg obustavlja proizvodnju čelika
Troškovi željezničkog transporta također su porasli za 25 posto od 2021. godine.
16.11.2023
U ovakvim okolnostima, nemamo niti najmanje prostora za još dodatno povećanje troškova, uključujući i one koje traži Sindikat kroz prijedlog novog Kolektivnog ugovora, a koji u konačnici iznose 30 posto povećanja troška za plate i ostale beneficije, dodali su iz AMZ.
U svom priopćenju AMZ navodi da je minimalna satnica znatno viša od satnice propisane granskim kolektivnim ugovorom te da je u siječnju ove godine došlo do povećanja plaća od 16 posto.
Osim toga, odluka arbitra da obustavi bilo kakvu isporuku robe i prijem sirovina i materijala tokom štrajka je veoma ozbiljna za kompaniju, s obzirom na njenu slabu financijsku situaciju.
Efekti bi bili trenutni ali i dugoročni, navode iz AMZ, a oni uključuju slijedeće:
-
Radnici koji štrajkuju ostaju bez plaće i ostalih beneficija za dane štrajka;
-
Stanje postrojenja može biti ugroženo, a time i cijela budućnost fabrike;
-
Mnogi lokalni dobavljači će se suočiti sa ozbiljnim gubitkom prihoda, što ugrožava nekoliko tisuća radnih mjesta u Zenici, Zeničko-dobojskom kantonu i Federaciji BiH;
-
Prihodi Željeznica FBiH i Željeznica RS su ozbiljno ugroženi;
-
ArcelorMittal Prijedor je bio primoran da zaustavi proizvodnju - što direktno ugrožava 850 radnih mjesta, a indirektno još stotine radnih mjesta u FBiH i RS.
Federalni odgovor
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije povodom stupanja u generalni štrajk radnika ArcelorMittal iz Zenice pozvalo je Upravu kompanije i predstavnike radnika, Samostalni Sindikat radnika kompanije ArcelorMittal Zenica da sjednu za pregovarački stol i dogovore uvjete koji će biti na obostranu korist
"Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je održalo sastanke sa predstavnicima sindikalnih organizacija metalskog sektora, među kojima je i ArcelorMittal i sa Upravom ove kompanije i svaki put je izričit bio stav da resorno Ministarstvo daje punu podršku radničkim pravima i da zajedno Sindikat i poslodavac, u ovom slučaju ArcelorMittal Zenica trebaju doći do kompromisnog rješenja radi razrješenja situacije, odnosno spasa kompanije", saopćeno je Vlade Federacije Bosne i Hercegovine.
Predstavnici Samostalnog Sindikata radnika kompanije ArcelorMittal Zenica resornog ministra Vedrana Lakića su upoznali sa problemima s kojima se susreću kada je u pitanju poslovanje Arcelor Mittala i njihovoj borbi za novi kolektivni ugovor, s obzirom da je prethodni istekao 31. maja ove godine.
Također, Uprava ArcelorMittala je ministra upoznala sa njihovim problemima u radu prilikom čega su naveli da su uslovi potražnje značajno pogoršani u drugoj polovini 2023. godine, a očekuju da će se ovaj negativni ciklus nastaviti.
Radnici ArcelorMittala iz Zenice, stupili su u ponedjeljak u štrajk.
"Mi smo u proteklom periodu ispoštovali sve zakonske obaveze za realizaciju generalnog štrajka, a ja sam jučer, odmah nakon sjednice Skupštine, našu menadžericu za ljudske resurse obavijestio da smo odbili tu ponudu te da prema planu idemo u štrajk, u koji smo i stupili danas", kazao je predsjednik tog sindikata Rašid Fetić.
(Ažurirano s informacijama iz priopćenja ArcelorMittal Zenica)
- uz pomoć Tea Zorića