Na Cyber Security Summitu predstavnici različitih sektora istakli su hitnost izrade strategije za jačanje cyber security kapaciteta u Bosni i Hercegovini, apelujući na vlasti da aktivno rade na propisima, podržavaju organizacije i unapređuju svijest o cyber sigurnosti radi efikasnog suočavanja s rastućim izazovima digitalne sigurnosti.
Semir Dedić, predsjednik Udruženja "e-Transformacija", kazao je da je evidentno da cyber prijetnje postaju sve veće, te da se, prema podacima policijskih agencija, bilježi sve veći broj napada, ali i sve veći iznosi štete koja već ima milionske iznose.
Ipak, kako je dodao, BiH ima vrhunske stručnjake i kompanije koje mogu odgovoriti izazovima, ali i stručnjake unutar policijskih agencija koji se bore protiv počinitelja ovog kriminala.
Čitaj više
Cyber sigurnost jedan od ključnih uslova za uspješan rad organizacija
Poslovni sektor i institucije u BiH predstavljaju najranjivije mete u cijeloj Evropi.
07.11.2023
Cyber ratovi! Svi smo mi mete
Hrvatska prednjači u razvoju kibernetičke sigurnosti u regiji.
06.11.2023
BiH zatražila učešće u DIGITAL programu, velika korist za SME
On nastoji potaknuti digitalnu transformaciju u javnim službama i društvu u cjelini.
11.05.2023
Cyber napadi na kritičnu infrastrukturu sve učestaliji, BiH nezaštićena
Ranjiva točka kritične infrastrukture je kombinacija operacione tehnologije (OT) i informacione tehnologije (IT).
09.05.2023
"Zaključci do kojih smo došli jasan su pokazatelj poslovnoj zajednici, ali i predstavnicima različitih institucija šta i kako treba raditi u budućnosti kako bi se stanje u oblasti cyber sigurnosti maksimalno unaprijedilo", rekao je Dedić.
Učesnici konferencije apeluju da vlasti BiH izrade strategiju jačanja nivoa cyber security kapaciteta u državi, aktivnije počnu raditi na izradi propisa koji bi regulisali oblast korištenja digitalnih tehnologija i cyber sigurnosti, mapiraju raspoložive kapacitete koji mogu doprinijeti povećanju stepena cyber sigurnosti i asistirati u slučaju značajnijih cyber incidenata.
Također, kako su naveli, potrebno je i da podrže organizacije i nevladin sektor u jačanju kapaciteta cyber sigurnosti i jačanju svijesti o tome, što podrazumijeva i izgradnju novih i unapređenje postojećih kapaciteta za praktični trening i simulacije u oblasti cyber sigurnosti.
Od vlasti je također zatraženo uspostavljanje mehanizama i protokola za razmjenu informacija o cyber incidentima te poticaj standardiziranom dijeljenju iskustava proisteklih iz cyber incidenata.
Zatraženo je i sveobuhvatno istraživanje, sagledavanje objektivne slike stanja u oblasti cyber sigurnosti u Bosni i Hercegovini i definisanje konkretnih akcionih planova za unapređenje sveobuhvatnih cyber sigurnosnih kapaciteta u BiH.
Učesnici konferencije apeluju da univerziteti uključe u nastavne planove i programe smjerove radi aktivnog izučavanja oblasti cyber sigurnosti.
Treći Cyber Security Summit organiziralo je Udruženje "e-Transformacija" i u protekla dva dana je okupio više od 200 učesnika, predstavnika niza kompanija i institucija iz cijele Bosne i Hercegovine. Cilj projekta je stvoriti povoljno okruženje za mala i srednja preduzeća (MSP) kako bi uspješno provodila digitalizaciju i inovacijske transformacije. Kroz pristup inovativnim tehnologijama, vještinama i uslugama, projekt doprinosi ojačavanju digitalnog ekosistema u BiH. Cyber sigurnost značajna je komponenta na putu digitalizacije institucija i preduzeća u BiH.