Međunarodno vijeće zračnih luka Europe (ACI) odbacilo je tvrdnje Međunarodnog udruženja zračnih prijevoznika (IATA) da su povećanja cijena aviokarata u Europi daleko ispod inflacije dok su naknade za aerodrome rasle iznad nje.
"Dok IATA tvrdi da su cijene zrakoplovnih karata u Europi do lipnja ove godine rasle za samo 16 posto u usporedbi s 2019. godinom, neovisni i mjerodavni podaci RDC-a pokazuju da je taj rast zapravo iznosio 38 posto tijekom najprometnijih ljetnih mjeseci – gotovo dvostruko više od rasta prosječnog indeksa potrošačkih cijena. Ulazni trend nastavio se i u listopadu, a cijene karata kada su rezervirane tri mjeseca unaprijed, rasle su čak 47 posto", stoji u priopćenju ACI-ja.
Iz Međunarodnog vijeća zračnih luka Europe dodaju da IATA-ina tvrdnja da su aerodromske naknade neprekidno rasle iznad inflacije također "ne drži vodu" jer se oslanja na netočne podatke sa samo dvama aerodromima.
"Naknade za europske aerodrome su ove godine rasle za 13,6 posto, što je znatno ispod inflacijskih pritisaka koji pogađaju aerodrome, a kamoli cijene zrakoplovnih karata", dodali su.
"Suočeni s netočnim i zavaravajućim informacijama, bitno je pojasniti kako su se zapravo razvijale cijene avionskih karata i naknade na aerodromima. Zrakoplovne tvrtke osim što su uspjele odražavati inflacijski pritisak u onome što naplaćuju putnicima, imale su i značajan utjecaj na cijene zahvaljujući pritiscima u opskrbi i disciplini kapaciteta. S druge strane, mnogi aerodromi još uvijek ne odražavaju inflacijske pritiske u naknadama za korisnike, pri čemu su regulatori često nesvjesni tih pritisaka i kako dugovi nastali tijekom pandemije COVID-19 štete njihovoj sposobnosti ulaganja", izjavio je Olivier Jankovec, generalni direktor ACI Europea.
Uz to, ACI iznosi podatke koji pobijaju tvrdnje IATA-e o oporavku europskog zračnog prometa, ističući da se zračna povezanost oporavila sporijim tempom od broja putnika. Prema posljednjim podacima iz lipnja, broj letova iz europskih aerodroma bio je još uvijek 17 posto ispod razine prije pandemije, dok je broj putnika bio smanjen za 5,9 posto.
"To znači da su potrošači, osim što plaćaju znatno veće cijene zrakoplovnih karata, često imali manje opcija za odabir. Siguran sam da se s time suočavaju mnogi Europljani i da su to ovog ljeta iskusili iz prve ruke", rekao je Jankovec.
"Tržište se strukturalno promijenilo kroz pandemiju i oporavak, te je ključno da političari i regulatori prepoznaju te promjene i što nas čeka u budućnosti. Ubrzanje konsolidacije zrakoplovnih tvrtki zajedno s dosezanjem kapacitetskih ograničenja aerodroma stvorit će izazove našem jedinstvenom europskom zračnom tržištu i razvoju zračne povezanosti. Ovdje bi ekonomski regulatori trebali ostati postrani, jer dominacija zrakoplovnih tvrtki čini dosadašnje nametljivo reguliranje cijena aerodroma zastarjelim. Također, ovo je područje gdje 30-godišnja EU-ova regulacija o slotovima na aerodromima zahtijeva hitan pregled", zaključio je.