Hrvatski premijer Andrej Plenković prošli je tjedan tijekom službene posjete Bosni i Hercegovini izjavio da se režim zbrinjavanja nuklearnog otpada iz elektrane Krško neće mijenjati do 2028. godine.
Plenković je dodao da je odluka donesena na sastanku između Hrvatske i Slovenije te da će odlaganje otpada na Čerkezovcu na Trgovskoj gori biti odgođeno.
"Mi smo održali sastanak međudržavnog povjerenstva između Hrvatske i Slovenije i dogovorili smo da postojeći sustav ostane na snazi do 2028. godine, čime na neki način relaksiramo ovu temu u bosanskohercegovačkoj javnosti", rekao je premijer.
Problem zbrinjavanja radioaktivnog otpada već je godinama jedno od otvorenih pitanja Hrvatske i Slovenije. S druge strane, još jedno neriješeno bilateralno pitanje između Hrvatske i BiH nastalo je upravo iz tih razloga. Bosna i Hercegovina, posebno njezin entitet Republika Srpska, oštro se suprotstavlja odlaganju nuklearnog otpada na Čerkezovcu na samoj granici s BiH od straha da će zagaditi Park prirode Una.
Međutim, o ovom će se pitanju ponovno razgovarati tek za par godina, a čini se da zasad nema razloga za tenzije.
Naime, u nuklearnoj elektrani nalazi se oko 2500 kubičnih metara nisko i srednje radioaktivnog otpada izdvojenog u zadnjih 40 godina. Otpad se od početka pogona elektrane 1981. godine skladišti u za to namijenjenu zgradu koja se nalazi u krugu elektrane.
"Skladište je puno na razini od 90 posto, no primjenom novih pristupa i redukcijom volumena, nuklearna elektrana Krško će osigurati dovoljno prostora do 2028. godine", rekli su za Bloomberg Adriju iz NE Krško.
"Sukladno zajedničkoj odluci Međudržavnog povjerenstva, NE Krško će skladištiti radioaktivni otpad na lokaciji elektrane na siguran način u skladu s važećim dozvolama", dodali su.