Srbija je zemlja Adria regiona na vrhu liste po broju sati koje građani nedjeljno provedu radeći, sa prosjekom od 43 sata, a pri dnu liste po broju neradnih dana zbog državnih i vjerskih praznika, pokazuju dostupni podaci.
Srbija i Bosna i Hercegovina izdvajaju se kao države gdje ima najmanje neradnih dana zbog državnih i vjerskih praznika, iako ti podaci variraju u zavisnosti od godine koja se posmatra i vjeroispovesti pojedinca. Građani Srbije obilježavaju praznike u toku 12 dana, međutim, ove godine su dva dana pala u subotu, koja je većini građana svakako neradna, a jedan je bio Uskrs, koji se uvijek proslavlja nedjeljom, te je praktično ostalo devet neradnih dana. Inače, ako neki od datuma kada se praznuju državni praznici Srbije padne u nedjelju, ne radi se prvog narednog radnog dana, ali se to pravilo ne primjenjuje na subotu. Sve to propisuje Zakon o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji.
U Srbiji se neradno praznuju Sretenje (Dan državnosti Srbije), Nova godina, Praznik rada, Dan primirja u Prvom svjetskom ratu, prvi dan Božića i Vaskršnji praznici. Treba napomenuti da zaposleni imaju pravo da ne rade i na dane pojedinih vjerskih praznika - pravoslavci na prvi dan krsne slave, katolici na prvi dan Božića i u dane Uskršnjih praznika prema njihovom kalendaru, pripadnici islamske zajednice na prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurbanskog bajrama, a pripadnici jevrejske zajednice na prvi dan Jom Kipura.
Uz to, Srbija ima pet praznika koji se obilježavaju radno - to su Sveti Sava, Dan sjećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svjetskom ratu, Dan pobjede, Vidovdan i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svjetskom ratu.
Sve države regiona obilježavaju neradno Novu godinu, Međunarodni praznik rada, vjerske praznike, kao i dane državnosti i/ili nezavisnosti, ali postoje specifični praznici koje se ne obilježavaju u svim državama, poput Velike Gospe ili Dana Svih svetih, koji se obilježavaju u Hrvatskoj i Sloveniji.
Nešto više neradnih praznika od Srbije ima Hrvatska, sa 14 dana praznovanja. Uz to, građani Hrvatske koji slave Božić 7. januara imaju pravo da ne rade na taj dan, islamske vjeroispovijesti na dane Ramazanskog bajrama i Kurban bajrama, a jevrejske vjeroispovijesti na dane Roš Hašane i Jom Kipura.
Slovenija ima 16 dana godišnje kada se obilježavaju praznici, pošto je ove godine zbog velikih poplava na spisak dodala Dan solidarnosti.
U toj grupi je i Sjeverna Makedonija, gdje svi građani obilježavaju 13 dana praznika, a u zavisnosti od vjerske zajednice kojoj pripadate, dobijate još jedan, tri ili pet dana, a određenim nacionalnim manjima dodijeljen je po još jedan dan.
Nešto manje ima Srbija sa 12 dana, slično kao i BiH, gdje entiteti Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska, zajedno sa Brčko distriktom, imaju svoje zakone koji važe samo na nivou tog administrativnog područja, te broj dana varira.
Republika Srpska obilježava praznike za sve građane u toku sedam dana, a njihovi vjerski praznici su pravoslavni i katolički Božić, Kurban-bajram, pravoslavni Vaskrs, katolički Uskrs i Ramazanski bajram, koji se praznuju po dva dana. Uz to, građani imaju pravo na plaćeno odsustvo sa posla, po vlastitom izboru do dva dana u toku godine, na dane svojih ostalih vjerskih praznika.
Sa druge strane, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike propisuje sedam dana praznika BiH, uz dodatnih tri ili pet dana zbog vjerskih praznika, u zavisnosti od vjeroispovijesti građana.
Ako se odaljimo od regiona i posmatramo cijeli svijet, prosječan broj plaćenih dana odsustva zbog državnih praznika nešto je manji nego u regionu i iznosi 11,8, pokazuje istraživanje Resume.io, mada ima i šest država sa više od 20, većinom azijskih. Izuzetak je evropska mini-država San Marino, koja sa 20 dana državnih praznika jeste prva u Evropi. Njihovi podaci o državnim praznicima (koji ne računaju izuzetke zbog vjerskih praznika) pokazuju da se Hrvatska i Slovenija u prosjeku 2022. imale po 13 dana praznika, Makedonija 12, Srbija 11, a BiH 10.
Plaćeni godišnji odmor
Godišnji odmor od četiri nedjelje, koji je zakonski minimum i u Srbiji i regionu, postao je poput norme u velikom dijelu svijeta, navodi se u izvještaju. Postoje i 22 zemlje sa godišnjim odmorom od 30 dana, od kojih je 10 u Africi. Svjetski prosjek je 18,2 dana plaćenog godišnjeg odmora.
U istraživanju su sabrali plaćeni godišnji odmor (zakonski minimalni godišnji odmor koji zaposleni dobija) i broj dana neradnih državnih praznika. Uopšteno govoreći, evropske i afričke zemlje poput San Marina (46 dana) i Togoa (43 dana), nude neke od najdužih odmora svojim radnicima. Sa druge strane, istraživanje pokazuje da su Sjedinjene Američke Države zemlja sa najmanjim brojem dana plaćenog godišnjeg odmora (0) i druga po redu država sa najmanjim brojem plaćenih neradnih dana (10).
Ipak, kada se posmatra koja zemlja ima najviše plaćenih dana godišnjeg odmora u cjelini, Iran je na vrhu, nudeći ukupno 53 dana, prilično ravnomjerno podijeljenih između plaćenog godišnjeg odmora i plaćenih državnih praznika.
Što se regiona tiče, Slovenija i Hrvatska daju do 33 dana, S. Makedonija 32 dana, Srbija 31, a BiH 30 dana, računajući i praznike i godišnji odmor.
Broj radnih sati u nedjelji
Podaci Eurostata pokazuju da se u Srbiji najviše radi u toku jedne nedjelje. Dok građani Slovenije rade 39,5 sati nedjeljno, Hrvatske 39,6 sati, građani Srbije rade u prosjeku 43,3 sata, što znači da je Srbija skoro šest sati nedjeljno iznad prosjeka Evropske unije po broju radnih sati zaposlenih.
Tu treba napomenuti da podaci za BiH i S. Makedoniju nisu dostupni, bar ne za 2022. godinu. Poređenja radi, u Makedoniji su građani 2020. godine radili 40,9 sati nedjeljno, dok je taj broj u Srbiji bio 42,7 sati.