Kako bi povećala pritisak na ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog invazije na Ukrajinu, EU planira u narednih šest mjeseci zabraniti uvoz ruske nafte i rafiniranih goriva do kraja godine. Iz tog razloga očekuje se da će OPEC+ blago povećati proizvodnju. Dan prije sastanka, West Texas Intermediate porastao je za 5,3 posto na 109 dolara (202,44 KM) po barelu.
Cijena nafte napredovala je uoči sastanka OPEC+ o opskrbi nakon plana Evropske unije za postepenu zabranu uvoza ruske nafte.
West Texas Intermediate porastao je na 109 dolara (202,44 KM) po barelu nakon što je u srijedu porastao za 5,3 posto. EU planira zabraniti uvoz ruske nafte u sljedećih šest mjeseci i rafinirana goriva do kraja godine, kako bi povećala pritisak na Vladimira Putina zbog njegove invazije na Ukrajinu.
Blago povećanje
OPEC+ će vjerovatno ratificirati još jedno malo povećanje proizvodnje kada se članice okupe kasnije u četvrtak, a prijetnja potražnji u Kini zbog zatvaranja antivirusnih programa nudi još jedan razlog za oprez. Ipak, postoje znakovi da nedostatak kapaciteta otežava sposobnost grupe da ostvari čak i skromna povećanja.
Nafta je ove godine porasla za više od 40 posto jer je ruska invazija na Ukrajinu poremetila tokove, potaknuvši inflaciju i centralne banke, uključujući američku centralnu banku, da pooštre politiku. U isto vrijeme, Organizacija zemalja izvoznica nafte i saveznici, uključujući Rusiju, obnavljaju zalihe koje su bile zatvorene tokom pandemije samo suzdržanim tempom.
''Dobici su znatno ispod onoga što bih smatrao vrijednim tako velikog udara za opskrbu", rekao je Daniel Hynes, viši strateg za robu u Australia and New Zealand Banking Group Ltd. "Sankcije će vjerovatno smanjiti ponudu u doglednoj budućnosti, dok i dalje očekuju da će Kina kontrolirati trenutnu epidemiju Covid-19 i ublažiti ograničenja. To će dovesti do iznimno skučenog tržišta''.
Cijene:
- WTI za isporuku u junu porastao je 0,9 posto na 108,79 dolara (202,05 KM) po barelu na njujorškoj merkantilnoj berzi u 7:06 ujutro u Londonu.
- Brent za julsku nagodbu porastao je 1,1 posto na 111,32 dolara (206,74 KM) po barelu na berzi ICE Futures Europe.
Kineska tržišta ponovno su se otvorila u četvrtak nakon trodnevne pauze, a ulagači su vagali zavjet Pekinga da će nadoknaditi udar na rast zbog karantina. Skup politika za promoviranje ulaganja, potrošnje i izvoza mogao bi se ubrzati, prema dva izvještaja u časopisu China Securities Journal koja citiraju analitičare.
Rekordan ruski izvoz nafte
EU ima za cilj zaključiti paket sankcija do kraja sedmice, ili najkasnije 9. maja, tvrde diplomati. Također, blok se mora pozabaviti zabrinutošću Mađarske i Slovačke o trajanju postepenog ukidanja te upitima Grčke o zabrani transporta nafte između trećih zemalja.
Trenutno ruski izvoz nafte odvija se rekordnom brzinom jer Moskva uspijeva preusmjeriti terete koji su prethodno slali u SAD i drugdje alternativnim kupcima, posebno u Aziji, navodi JPMorgan Chase & Co. u bilješci.
U međuvremenu, podaci u SAD-u pokazali su pad u zalihama benzina i destilata u cijeloj zemlji. Zalihe dizela na istočnoj obali pale su na najniži nivo prošle sedmice jer su lokalne rafinerije požurile opskrbljivati svjetska tržišta, što ukazuje na potencijalni nedostatak goriva za industriju, transport i grijanje.
Tržišta nafte ostaju u nazadovanju, bikovski obrazac obilježen kratkoročnim cijenama kojima se trguje iznad onih s dugotrajnijim. Razlika između dva Brentova najbliža decembarska ugovora bila je u četvrtak znatno iznad 13 dolara (24,14 KM) po barelu. To je više nego trostruko veći jaz na početku godine.