Istraga o curenju iz podmorskog plinovoda između Finske i Estonije nastavlja se pod pretpostavkom da se radilo o namjernom činu uništenja, tvrde izvori.
Nema konačnih zaključaka, rekli su izvori. Očekuje se da će dužnosnici iznijeti više detalja o istrazi kasnije u utorak. Cijene plina u Evropi porasle su čak 10 posto.
"Neuobičajen" pad pritiska u cjevovodu natjerao je operatere da zaustave protok rano u nedjelju, a susjedne zemlje su počele inspekciju.
Curenje se desilo u finskim vodama, prema jednom od izvora.
Rusija je prekinula isporuku plina Finskoj u maju 2022., otprilike sedmicu nakon što je nordijska zemlja rekla da će podnijeti zahtjev za članstvo u NATO-u kao odgovor na rat koji je Rusija započela u Ukrajini. Finska je također odbila plaćati plin u rubljama, a kasnije je odlučila potpuno prestati kupovati rusko gorivo. Finska se sada pridružila odbrambenom savezu.
Najranjivija mjesta
Curenje na plinskom interkonektoru oživjelo je zabrinutost o ranjivosti podmorske infrastrukture nakon eksplozija na obližnjem plinovodu Sjeverni tok od Rusije do Njemačke prošle godine.
Nakon tih napada, članice Sjevernoatlantskog saveza pojačale su nadzor koristeći satelite, avione, brodove i podmornice, a sredstva u Sjevernom i Baltičkom moru smatraju se među najosjetljivijima.
Naftovod Balticconnector pušten je u upotrebu prije nešto više od tri godine.
Dok su baltičke zemlje i Finska smanjile ovisnost o ruskom plinu čak i prije nego što su prekinule uvoz iz svog istočnog susjeda, sve više ovise o ukapljenom prirodnom plinu, prvenstveno iz SAD-a. Interkonektor je povezao novi terminal za uvoz LNG-a u Finskoj s Estonijom, a slični plutajući terminali postavljeni su diljem Evrope tokom prošle godine, uključujući i Njemačku.