Kineski predsjednik Xi Jinping sastao se u ponedjeljak u Pekingu s delegacijom američkih senatora, nekoliko sati nakon što je lider većine Chuck Schumer osudio stav Pekinga o sukobu Izraela i Palestine.
"Pozivam vas i kineski narod da stanete uz izraelski narod i osudite kukavičke i zlobne napade na njega", rekao je Schumer Xiju tokom sastanka kojem je prisustvovao s grupom američkih senatora iz obje stranke.
"Kažem ovo s poštovanjem, ali moram priznati da sam bio razočaran izjavom ministra vanjskih poslova u kojoj nema empatije ili podrške izraelskom narodu tokom ove tragedije", dodao je.
Ranije tokom dana, Schumer se sastao s kineskim ministrom vanjskih poslova Wang Yijem, gdje je također kritikovao odgovor Pekinga na napad Hamasa na Izrael. Iznenadna eskalacija nasilja na Bliskom istoku prijeti da unese još tenzija na sastanak koji je trebalo da unaprijedi veze između Kine i SAD-a.
Wang je delegaciji američkih senatora, koju predvode Schumer i republikanski senator Mike Crapo, rekao da se nada da će njihova posjeta vratiti odnose na pravi put.
Američki političar je bio u Kini kada je izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio da je njegova zemlja "u ratu", nakon što su militanti iz Pojasa Gaze ispalili više od 3.000 projektila i ušli u južne dijelove Izraela rano u subotu. Ukupan broj poginulih u napadu Hamasa i izraelskim zračnim napadima na Gazu popeo se na više od 1.100.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u nedjelju na hitan prekid vatre i ponovilo podršku nezavisnoj palestinskoj državi. U toj izjavi se ne spominje Hamas, a događaji tokom vikenda su okarakterisani kao "eskalacija tenzija i nasilja između Palestine i Izraela".
Schumer je izrazio razočaranje odgovorom Kine nakon što je istakao da je osiguravanje "ekonomskog reciprociteta" glavna svrha putovanja američke delegacije.
"Sjedinjene Države ne žele razdvajanje. Želimo da kineski narod ima dobre ekonomske prilike. To bi bilo dobro i za Ameriku, ali Kina također mora osigurati jednake uslove za američke kompanije i radnike", rekao je on na sastanku s Wangom u diplomatskoj rezidenciji. "Većina Amerikanaca, uključujući i našu delegaciju, ne vjeruje da je trenutno slučaj."
Druga pitanja na dnevnom redu tiču se uloge kineskih kompanija u takozvanoj fentanilskoj krizi u SAD-u i ljudskih prava. Schumer je također rekao Wangu da se želi uvjeriti da Kina ne podržava ratne napore Rusije u Ukrajini.
Wang, koji je prvi govorio, rekao je da su nedavni napori da se stabilizuju američko-kineski odnosi "ispravan potez" koji su pozdravile i ove dvije zemlje i ostatak svijeta.
"Nadam se da će ova posjeta pomoći američkoj strani da tačnije razumije Kinu, objektivnije sagleda Kinu i racionalnije tretira postojeće razlike, kako bi se pomoglo kinesko-američkim odnosima da se vrate na kolosijek zdravog razvoja", rekao je Wang.
Prije dolaska u Peking senatori su se sastali s američkim biznismenima u Šangaju, gdje su razgovarali o pitanju fer konkurencije za neke američke kompanije koje posluju u Kini.
Predsjednik Joe Biden od juna šalje relativno velik i stalan broj zvaničnika iz vlade u Peking, u pokušaju da stabilizuje veze između dviju najvećih privreda svijeta. Ta dešavanja su rasplamsala nade da bi se Xi i Biden mogli sastati u SAD-u sljedećeg mjeseca. Iz Bijele kuće su senatore ohrabrili da idu, rekla je za Bloomberg osoba upoznata s planovima prije njihovog odlaska.
Schumer i Crapo su također planirali pokrenuti pitanja u ime kompanije Micron Technology Inc, čije sjedište se nalazi u Crapovoj državi Idaho, i koja gradi veliku fabriku za proizvodnju čipova u New Yorku, odakle je Schumer.