Kantonalni sud u Sarajevu danas je donio prvostupanjsku presudu u predmetu Bosnalijek. Osuđeni su dobili ukupno 39 godina zatvora.
Edin Arslanagić, bivši generalni direktor Bosnalijeka, osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 12 godina, Šefik Handžić i Hasan Šepo po 10 godina, Jasmin Šepo sedam godina. Aida Selvić je oslobođena optužbi.
Donesena je i odluka o oduzimanju nezakonite koristi koju su gore navedeni stekli. Vrijednost oduzete imovine i novca - stanovi, nekretenine, novac, dionice i sl. - je nešto veća od 23 milijuna KM.
Čitaj više
Podignuta optužnica protiv Uzunovića i drugih, terete se za štetu Bosnalijeku blizu 11 milijuna KM
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
31.08.2023
Negativne kursne razlike odvele Bosnalijek u gubitak od 9,8 miliona KM
Prihodi pali za 18,8 miliona KM u prvom polugodištu.
18.08.2023
Živković uputio pismo Blinkenu: Nadam se da će 'crna lista' biti proširena
Dodao je da ove aktivnosti uključuju i zaštitu od strane političkih elita u Sarajevu.
20.06.2023
Kantonalni sud u Sarajevu je potvrdio optužnicu 2015. godine. Optuženi se terete za organizirani kriminal, odnosno da su bili organizatori i članovi grupe koji su međusobnim dogovorom učinili više krivičnih djela i to pranje novca, poreznu utaju, krivotvorenje službene isprave i sklapanje štetnih ugovora.
Oni su osuđeni jer su oštetili Bosnalijek, proračun Federacije BiH i proračun Kantona Sarajevo za oko 23 milijuna KM.
Podignuta optužnica protiv Uzunovića i drugih
Tužiteljica Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, u predmetu visoke korupcije i organiziranog kriminala, podigla je optužnicu koja se odnosi na krivična djela organiziranog kriminala, zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, sklapanje štetnog ugovora i pranje novca, koja su počinjena između 2005. i 2016. godine, za koja se terete 11 fizičkih i četiri pravne osobe.
U optužnici se navodi da su prvooptuženi Uzunović Nedim, u svojstvu organizatora, zajedno sa više drugih osoba, sa kojima je povezan rodbinskim vezama ili na drugi način, djelujući kao organizirana grupa, prema međusobnim dogovorima, planiranjem i izvršenjem krivičnih djela radi ostvarivanja nezakonite imovinske koristi, a suprotno interesima kompanije Bosnalijek, vršili financijske transakcije putem više off-shore kompanija registrovanih na Britanskim Djevičanskim otocima i Sejšelima, u korist računa kompanija u Latviji, Kipru i drugim zemljama, a za navodne marketinške ili konsultantske usluge koje nisu izvršene.
Prema prikupljenim dokazima, optuženi su oštetili kompaniju Bosnalijek za iznos od 10.849.609,43 KM, a sebi pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 9.984.508,01 KM, kojim novcem su dalje raspolagali i koristili u privrednom poslovanju, kupovali pokretnu i nepokretnu imovinu u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj, stavljajući novac za koji su znali da je pribavljen počinjenjem krivičnog djela u legalne financijske tokove.