Teška su vremena za ruske oligarhe. Naime zbog, međunarodnih sankcijama, ali i pritiska predsjednika Vladimira Putina koji od njih traži da vrate svoje bogatstvo u domovinu, povukli su iz Europe imovinu vrijednu desetke milijardi dolara.
Prošli mjesec, dioničari United Medical Group i MD Medical Group, koje kontroliraju oligarsi Igor Šilov i Mark Kurtser, odobrili su premještaj tvrtki iz Cipra u Rusiju. Taj će prijenos pridonijeti ukupnu vrijednost imovine koju su najbogatiji Rusi vratili od veljače 2022. godine, a koja prema Bloombergovim podacima iznosi najmanje 50 milijardi dolara.
Taj odmak razbija desetljećima staru praksu ruskih milijardera da čuvaju imovinu u Europi, koristeći, blago rečeno, ulagačima naklonjene jurisdikcije, koje im uz mogućnost dobivanja dividendi u stranim valutama pružaju i niske poreze. Međutim, u trenutnoj situaciji najbogatiji Rusi imaju sve manje mjesta na kojima mogu parkirati svoje bogatstvo, budući da su mnogi od njih pod američkim, britanskim ili europskim sankcijama.
"Trenutno se Rusija čini manjim zlom od inozemstva", rekla je Natalija Kuznjecova, partnerica u Business Solutions and Technologies, kompaniji koja je ranije poslovala u Rusiji pod imenom Deloitte.
Ubrzo nakon invazije na Ukrajinu, počeo je prijenos imovine registrirane na lokacijama kao što su Cipar, Jersey i Švicarska u Rusiju i zemlje koje Kremlj smatra prijateljskim, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Kazahstana. Među prvima su se preselili obiteljski udjeli kralja gnojiva Andrej Gurjev i tajkuna za čelik Viktora Rašnikova iz Švicarske i Cipra u Rusiju. Drugi, poput milijardera Igora Altuškina, uslijedili su kasnije.
Pod pritiskom
Kremlj je pritisnuo najbogatije Ruse da vrate imovinu iz zemalja koje naziva "neprijateljskim". Suspendirani su ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, pa je Rusima postalo nepraktično imati registrirano poslovanje u europskim državama. Istovremeno i Rusija otežava kompanijama isplatu dividendi ili prodaju imovine subjektima registriranim u takvim jurisdikcijama.
"Govorimo li o transferu novca, veza Rusije i Cipra trenutno ne funkcionira dobro", rekao je Aleksej Kuznjecov, partner u B1, koji je ranije poslovao u Rusiji pod imenom Ernst & Young. "To se rješava prelaskom u prijateljsku jurisdikciju ili Rusiju."
U kolovozu je Putin naložio vladi stvaranje mehanizma koji će omogućiti Rusiji ponovno preuzimanje kontrole nad ruskim kompanijama gdje se takva kontrola ostvaruje putem stranih entiteta i izgubljena je kao rezultat sankcija.
Kako bi namamio tajkune natrag, Kremlj je koristio poticaje poput lokalnih niskoporeznih domaćih "offshore" zona koje je uveo 2018. godine i konstantno ih usavršava. Rusija je također povećala troškove čuvanja imovine u tradicionalnim utočištima poput Cipra ili Malte, dok udjeli s međunarodnom imovinom koji su ponovno registrirani u Rusiji mogu ostvariti porezne olakšice.
Ali, ne prenose samo milijarderi svoju iumovina - i manje imućni Rusi je vraćaju. Čak 115 kompanija preselilo se u ruske "offshore" zone ove godine, što čini njih ukupno 254, rekao je u ponedjeljak prvi zamjenik ministra gospodarstva Ilja Torosov na Istočnom gospodarskom forumu.
Nekoliko najvećih ruskih kompanija u sektoru roba i tehnologije još uvijek je registrirano u Europi. Proizvođač gnojiva EuroChem, kojeg je osnovao milijarder Andreja Melničenko, registriran je u Zugu u Švicarskoj. Poljoprivredna tvrtka Ros Agro premjestila je svoju kotaciju u Kazahstan i radi na ponovnom premještaju iz Cipra, objavila je kompanija prošlog mjeseca.
Prijateljske zemlje
Milijarderi koji nisu pod sankcijama također traže dom za svoje europske udjele i preferiraju jurisdikcije koje Kremlj smatra prijateljskim. Čelični magnat Vladimir Lisin i holding za prijevoz Globaltrans Investment preselili su se iz Cipra u Abu Dhabi, dok je drugi najveći ruski proizvođač zlata, Polymetal International, ponovno prologa mjeseca registriran u Kazahstanu. Tvrtka nije pod sankcijama, ali je njezin ruski sektor ove godine stavljen na američku listu.
Za Globaltrans bi premještaj mogao značiti obnovu isplate dividendi, dok će Polymetal moći podijeliti svoje ruske i kazahstanske udjele, što bi bilo komplicirano da su ostali registrirani u Jerseyju.