Ljeto u Njujorku za mnoge nije potpuno bez odlaska na US Open. Ipak, ovogodišnje finale teniskog grend slema je ispalo skupo - čak i za Njujorčane koji su naviknuti na visoke cijene.
Sjedišta pored terena za muško finale koštaju više od 20.000 dolara po osobi na sajtovima za preprodaju, a za najviša i najudjeljenija sjedišta traži se više od 700 dolara po ulaznici. Uoči finala, jedna vrsta propusnice za terene koja nudi pristup utakmicama nižerangiranih igrača i ne podrazumijeva ulaz na glavni stadion Arthur Ashe, često košta više od 200 dolara.
Marc Viscardi (40) kaže da je platio skoro 300 dolara za ulaznice na istom dijelu stadiona odakle je i ranije gledao mečeve, samo što su prije 12 godina koštale 79 dolara.
"Ove godine cijene su bile mnogo veće", rekao je Viscardi, koji je dolazio na US Open svake godine otkako se preselio u Njujork iz Arizone 2010. godine, sa izuzetkom 2020. kada su tereni bili zatvoreni za navijače zbog pandemije. "Rijetko se dešava da cijena događaja ili provizije iznenadi nas koji živimo u Njujorku, ali ove godine zaista jeste".
Tokom prve nedjelje turnira došlo je rekordnih 502.385 gledalaca, a posjetioci su stajali u redu da bi dobili priliku da gledaju teniske zvijezde, uključujući Coco Gauff i Carlosa Alcaraza. Velika neizvjesnost je vladala na mečevima, uključujući okršaj u utorak uveče između Bena Sheltona i prošlogodišnjeg polufinaliste Francesa Tiafoe, kao i borbu Gauff u četvrtom kolu protiv bivše svjetske teniserke broj jedan Caroline Wozniacki. Tribine su prepune uprkos toplotnom talasu za koji se predviđa da će držati temperature iznad 32 stepena tri uzastopna dana.
Prošlog vikenda, kompleks stadiona Nacionalnog teniskog centra USTA Billie Jean King posetilo je 201.787 obožavalaca tokom tri dana turnira. To je prvi put da je tokom Praznika rada tamo bilo više od 200.000 ljudi, navodi organizacija. Preprodaja ulaznica ove godine trenutno nadmašuje cijenu prošlogodišnjeg turnira više od tri puta, navodi StubHub.
Snažna potražnja Amerikanaca za iskustvima i zabavom je veliki dio razloga za visoke cijene, bilo da je riječ o ulaznicama za Eras turneju Taylor Swift ili o Lionelu Messiju koji šutira golove za Inter Miami. Cijene karata za sportske događaje porasle su prošlog mjeseca za 5,9 odsto, što je najveći mjesečni rast ove godine, prema Zavodu za statistiku rada.
Drugi razlog za visoke cijene je način na koji se karte sada kupuju i preprodaju. Ticketmaster je saopštio da karte za jedan meč podležu dinamičkom određivanju cijena, što može dovesti do ogromnog skoka cijena karata na osnovu potražnje.
Srećom po navijače, cijene hrane i pića nisu skočile koliko karte. Koktel US Opena, Honey Deuce koktel - mješavina votke, limunade, šambora (likera od maline) i dinje koji izgleda kao teniska loptica - i dalje košta 22 dolara, isto kao i prije godinu dana, kada je cijena skočila za 10 odsto. Ali neki primjećuju promjenu u kvalitetu.
"Honey Deuce je deo iskustva na US Openu, a sada je na točenje, pa nemate osećaj da dobijate koktel posebno napravljen za vas", rekao je Viscardi.