Eurosong, godišnji kičasti pop muzički događaj, razmatra zabranu umjetne inteligencije, što je najnoviji znak zabrinutosti muzičke industrije zbog nastupajuće tehnologije.
"Šta ako na Eurosong takmičenju iznenada dobijemo pjesmu stvorenu umjetnom inteligencijom?" rekao je Jean-Philip de Tender, zamjenik generalnog direktora Europske radiodifuzne unije, saveza TV kompanija koje nadgleda ovo takmičenje. EBU "razmatra kako da ovo uvrstimo u pravila, da kreativnost dolazi od ljudi, a ne od mašina."
Iako novi propisi zahtijevaju raspravu s članovima EBU-a i upravnim tijelima, takmičenje bi trebalo nagraditi "ljude na sceni, koji su nešto postigli komponujući pjesmu i izvodeći je", rekao je de Tender u intervjuu za Bloomberg u četvrtak na Edinburškom televizijskom festivalu.
Muzička industrija sve više je uzburkana upotrebom generativne umjetne inteligencije. U aprilu je Universal Music Group NV zahtijevao da platforme uklone viralnu pjesmu sa sintetski repliciranim glasovima Drakea i The Weeknda. Ovog mjeseca, postignut je odgovor s Alphabet Inc.'s YouTubeom o razvoju pravila za korištenje ove tehnologije.
Međutim, neki umjetnici su je prihvatili. Umjetnica Grimes je u aprilu rekla da će dijeliti honorare s onima koji odluče koristiti njezin audio lik u AI-u, a u junu je Paul McCartney rekao BBC-u da mu je AI pomogao da završi ono što naziva finalnim Beatles albumom.
Eurosong je inspirisao AI eksperimente u prošlosti. Pa tako 2019. godine, algoritmi razvijeni djelomično od strane Oracle Corp. analizirali su stotine ranijih prijava kako bi stvorili muziku i tekst za pjesmu "Plave traperice i krvave suze" ( Blue Jeans and Bloody Tears), duet pobjednika Eurosonga iz 1978. Izhara Cohena i ružičastog robota.
Ove godine, Eurosong je dostigao publiku od 162 miliona, prema podacima sa njihove stranice. Održava se od 1956. godine i pomogao je lansiranju izvođača poput ABBA-e ka globalnom uspjehu.