Generacija Z predstavlja budućnost svjetskog konzumerizma pa se brendovi sve više posvećuju njihovim potrošačkim navikama.
Zoomeri čine 26 posto svjetske populacije, a te dvije milijarde ljudi u dobi od 10 do 25 godina do 2030. godine će doprinijeti s 48 posto svjetske potrošnje u maloprodaji.
Njihovo potrošačko ponašanje značajno oblikuje korištenje društvenih mreža. Istraživanja pokazuju da 69 posto njih posjećuje trgovine temeljem objava na društvenim mrežama, dok ih 83 posto vjeruje korisničkim recenzijama više nego tradicionalnim marketinškim platformama.
"Više od 70 posto pripadnika Generacije Z ima stabilne izvore prihoda, što ih čini financijski odgovornima i pažljivima kada je u pitanju potrošnja. U Rakutenovom istraživanju, više od polovine sudionika informacije o proizvodima traži na web stranicama brendova, gotovo 40 posto njih koristi online recenzije, dok ih 29 posto preferira društvene medije. Post-milenijalci cjenovno su osjetljivi pa njih 90 posto uspoređuje cijene prije kupovine", ističe Noa Bar Shay, viša direktorica za partnerstva i prodaju u Rakuten Viberu
Zanimljivi vizuali i jasne poruke
Iz Rakuten Vibera naglašavaju kako brendovi trebaju istražiti nekoliko strategija za privlačenje Gen-Z klijenata poput pružanja ciljanih poruka, kvalitetne interakcije s korisnicima i personaliziranih iskustava.
Čak 87 posto zoomera želi personalizirano iskustvo kupovine pa brendovi mogu koristiti podatke iz svojih vlastitih baza podataka kako bi kreirali i slali prilagođene poruke temeljene na pojedinačnim interesima i preferencijama kako bi povećali konverziju i prodaju.
Te prilagođene poslovne poruke koje uključuju tekstove s emojima, slike, videozapise i datoteke udovoljavaju želje Gen-Z-jevaca za detaljnim istraživanjem prije donošenja odluke o kupovini.
Više nego bilo koja generacija prije njih, pripadnici generacije Z cijene nenametljivu komunikaciju. Važno im je imati jasne granice prilikom interakcije s brendovima, pa bi brendovi i to trebali uzeti u obzir.
Moć vizualnog
Kako bi privukli pažnju generacije Z u samo osam sekundi ili manje, brendovi bi trebali razmisliti o korištenju vizualnih elemenata koji ljudima omogućavaju izražavanje emocija. Filtri za proširenu stvarnost (AR) mogu se kreirati za različite segmente potrošača, posebice za Gen-Z, kako bi se značajno povećalo angažiranje s brendom. AR tehnologije nude interaktivna iskustva poput mini-igara, kvizova i interakcija s likovima koje dobro rezoniraju s mlađom publikom.
"Budući da su odrasli s tehnologijom na dohvat ruke, Gen-Z potrošači mijenjaju način kupovine, vjernosti prema brendu i angažmana s brendovima. Kako biste uspješno komunicirali s njima, potrebno je razumjeti i prilagoditi se njihovim jedinstvenim preferencijama i navikama. Brendovi koji danas primjenjuju ove strategije sigurno će uspjeti dosegnuti generaciju Z", zaključuje Bar Shay.