Privredna aktivnost, primjena zakona, zaštita osnovnih ljudskih prava, transparentnost, aktivno tržište kapitala, institucionalni odgovori, investicije... Sami možete nastaviti niz stvari, događaja i aktivnosti koje nedostaju u Bosni i Hercegovini. Niske plaće, visoka inflacija, odlazak mladih i sposobnih, femicid, nepovjerenje, zaduženja... Posljedice su mnogobrojne.
Zemlja smo s povećanim rizikom za ulaganja. Nepovjerenje u pravosuđe i političke igrice multimilijunaša odvraćaju strane investitore. Za napredak je potreban zajednički trud, a tvrtke koje potječu s ovih prostora i koje su u EU poželjan partner, najbolji su veleposlanici, rekao je za naš medij Marko Mijić, član Uprave Elnos Grupe. Upravo Elnos sudjeluje u najvećem infrastrukturnom projektu u Velikoj Britaniji, projektu ultrabrze pruge, kojom će vlakovi prometovati brzinom od 400 kilometara na sat.
Pozitivne vijesti dolaze upravo iz Velike Britanije. Najviše su investirali u BiH lani, a ukupni priliv direktnih stranih investicija iznosio je 1,44 milijarde KM. Napredak od 21 posto u odnosu na 2021. godinu.
A da svakih sat vremena kaskamo novih 400 kilometara za razvijenim zemljama, pokazuju i naše burze. Ovog tjedna je na SASE čak svaki dan, od posljednja četiri, zabilježena transakcija. Mali korak za bh. tržište kapitala, ogroman za SASE. U Federaciji BiH se sprema zakon kojim bi se do kraja godine zabranio rad nedjeljom trgovinama široke potrošnje. No, tko još poštuje zakone u BiH. Kako Admir Čavalić pojašnjava za Bloomberg Adriju, ovakvo rješenje najviše ide u prilog velikim trgovcima koji na ovaj način žele riješiti nedostatak radnika.
Novac nije problem, novca nema, ili nam se barem tako čini. Depoziti stanovništva i tvrtki u Bosni i Hercegovini nastavili su rasti i dosegli su 29,86 milijardi KM. Štednja nije ograničena na klasične depozite, ali bez povjerenja i s tromim tržištem kapitala prividno ostaje najprihvatljivija opcija. U međuvremenu, Republika Srpska nastavlja zaduženja putem emisije trezorskih zapisa.
Velika količina padalina donijela je profit Elektroprivredi HZHB. Dobit od 53,6 milijuna KM prikupljena je u prvih šest mjeseci ove godine. Prihodi od prodaje gotovih proizvoda, to jeste električne energije, na domaćem tržištu veći su za 50 milijuna. U isto vrijeme Elektroprivreda BiH bilježi gubitke od 24,4 milijuna. Kažu, bit će bolje u posljednjem tromjesečju.
A nakon kraće pauze analitički tim Bloomberg Adrije predstavio je izvješće o tekstilnim tvrtkama u Adria regiji. Prosječni prihodi najvećih regionalnih tekstilnih kompanija lani su skočili za 33,5 posto, ali im je profitabilnost zbog rasta cijena sirovina pala. U Federaciji BiH zabilježen je rast prosječne neto plaće na godišnjoj razini. Njen iznos je 1.262 KM. Podsjećamo, sindikalna potrošačka korpa u srpnju je iznosila 2.827,3 KM.
Nepokolebani nedavnim znakovima da se pritisak inflacije smiruje, ekonomisti i dalje predviđaju da će Europska središnja banka (ECB) sljedećeg mjeseca provesti još jedno povećanje kamatnih stopa. Sudionici ankete smatraju da će dužnosnici početi smanjivati troškove zaduživanja u ožujku, mjesec ranije nego što su prethodno mislili.
Potaknute rastom referentnih kamatnih stopa Europske središnje banke (ECB), europske banke imaju snažan alat za plasiranje svojih sredstava bez rizika uz neto profitnu maržu višu nego što su navikle kada je cijena plasiranja novca kod ECB-a bila čak i negativna. Iako se bliži kraj rasta referentnih kamatnih stopa, odnosno blizu smo terminalne stope te dolazi do postepenog rasta kamatnih stopa na depozite, banke će i dalje u narednom razdoblju ostvarivati visoke stope profitabilnosti s obzirom na vrlo dobru neto profitnu maržu.
Tvornica Foxconn Technology Group u Sriperumbuduru priprema se isporučiti iPhone 15 samo nekoliko tjedana nakon što počnu izlaziti iz tvornica u Kini, jer tvrtka želi brzo povećati količinu novih iPhonea proizvedenih u Indiji. Prije iPhonea 14, Apple je imao samo manji dio svoje proizvodnje iPhonea u Indiji, koji je zaostajao za proizvodnjom u Kini za od šest do devet mjeseci.