Danas je Dan žalosti u Bosni i Hercegovini, koji je proglašen nakon tragičnih i nemilih događaja u Gradačcu. Dan žalosti proglasile su dvije entitetske vlade na izvanrednim sjednicama, ali ne i Vijeće ministara BiH.
Vijeće ministara BiH na jučerašnjoj sjednici nije donijelo odluku kojom bi se proglasio Dan žalosti zbog nedostatka kvoruma, odnosno jer ministri iz Republike Srpske (RS) nisu pristupili glasanju.
Obrazloženje ministara iz RS-a je da je ovaj entitet već ranije proglasio Dan žalosti, a to je potom uradila i Vlada Federacije BiH (FBiH) nakon što u Vijeću ministara nije bilo suglasnosti za to.
Danas će zastave na svim institucijama u Bosni i Hercegovini biti spuštene na pola koplja, a televizijski i radijski sadržaji, kao i svi sportski i zabavni sadržaji planirani za taj dan bit će prilagođeni Danu žalosti.
Nermin Sulejmanović je ubio suprugu i još dvije osobe, te nekoliko ranio. Ubistvo je prenosio uživo na Instagramu.
Veliki broj građana Sarajeva, Zenice, Mostara, Tuzle, izašao je na prosvjednu šetnju u ponedjeljak, 14. kolovoza. Neke od poruka koje su učesnici protesta pronijeli su bile "Stop femicidu", "Šutnja je odobravanje" i "Recimo ne nasilju".
Odbor za praćenje provedbe i izvještavanje po Istanbulskoj konvenciji i femicidu u BiH naveo je da je situacija u pogledu femicida i rodno zasnovanog nasilja alarmantna i da zahtijeva hitnu reakciju svih nadležnih institucija.
U toku 2021. i 2022. godine ubijeno je 19 žena.
Stop femicidu
Femicid nije izoliran događaj, već je potrebno imati u vidu specifičnost konteksta u kojem se ubistvo dogodilo. Više od jedne trećine pokušaja i izvršenih femicida dogodilo se u stanu, kući ili dvorištu žrtve.
Najvećem broju ubistava prethodilo je dugotrajno nasilje koje nije bilo prijavljivano ili je bilo prijavljivano, ali je izostala adekvatna reakcija institucija. Također, u većini slučajeva počinilac je bio bivši bračni, vanbračni ili emotivni partner.
Bosna i Hercegovina je 2013. godine ratificirala Istanbulsku konvenciju i obvezala se na preduzimanje zakonodavnih i drugih mjera radi osiguranja prevencije i zaštite žrtava nasilja te kažnjavanje počinilaca nasilja.
Prema Istanbulskoj konvenciji, država je dužna postupati s dužnom pažnjom prema svim prijavljenim slučajevima nasilja nad ženama, što uključuje neophodne zakonodavne, odnosno druge mjere da spriječi, istraži, kazni za djela nasilja obuhvaćena ovom konvencijom.
Društvene mreže
Video ubistva bio je dostupan više od tri sata, a kako su iz ove kompanije naveli za Radio Slobodna Evropa (RSE), kada je počinjeno trostruko ubistvo, označili su sadržaje kao nasilje s višestrukim žrtvama, prema Metinim politikama o opasnim organizacijama i pojedincima, i uklonili video te Facebook i Instagram naloge počinitelja.
"Duboko smo ožalošćeni stravičnim napadom u Bosni, a mislima smo sa žrtvama i njihovim najmilijima. U kontaktu smo s vlastima u Bosni kako bismo pomogli u podršci njihovim istragama", stoji u pisanom odgovoru glasnogovornika Mete za RSE.
Objasnili su da su dodali verzije videozapisa u bazu podataka sadržaja koji krši pravila, što im pomaže da otkriju i automatski uklone kopije, ako se ponovo učitaju.