Zatvoren je još jedan krug monetarnog stezanja. Nakon Feda i ECB se odlučio na podizanje kamatnih stopa. Bosanskohercegovačke burze i dalje bilježe promet od nekoliko tisuća KM. Prostora za investicije ima, ali State Department šalje upozorenje.
5 vijesti za početak dana:
ECB podigla stope za 25 bp, sad su više nego ikad
Bazna inflacija u eurozoni primorala je centralnu monetarnu instituciju na povijesni korak. Nakon sastanka Europske središnje banke (ECB), održanog u četvrtak, kamatna stopa na depozitne olakšice nalazi se na nivou na kojem se našla samo jednom, i to prije više od 20 godina.
Cijene zaduživanja su podignute za po četvrtinu procentnog poena, pa stopa na glavne operacije refinansiranja iznosi 4,25 posto, dok su stopa na depozitne olakšice i stopa na kreditne olakšice podignute na 3,75 i 4,5 posto.
Gospodarstva drugačije reagiraju na Fed i ECB
Iako je Fed podigao kamatne stope iznad europskih, još uvijek ne postoji opasnost recesije dok je u euro zoni na samoj granici, rekao je za naš medij Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH. Bazna inflacija je još uvijek tema za zabrinutost. Razine bazne inflacije su daleko od ciljanih dva posto.
Stabilnost sektora je očuvana, kamate su skoro pa zadržane, a inflacija je pala, rekao je Mahmuzić. Neke banke su iskoristile mogućnost da povećaju kamate za dva posto dok većina nije.
Europske burze u zelenom nakon odluke ECB-a
Dionice u Europi završile su trgovanje u četvrtak u plusu, unatoč tome što je nekoliko sati ranije Europska središnja banka (ECB) podigla kamatne stope na najvišu razinu u povijesti eurozone. Dionice su dosegle najvišu razinu od veljače prošle godine.
Paneuropski dionički indeks Stoxx Europe 600 na kraju dana je zabilježio rast od 1,35 posto. Indeks londonske burze FTSE 100 završio je s dobitkom od 0,21 posto
State Department upozorio investitore na komplikacije u BiH
State Department je upozorio na kompliciran i nesiguran sustav koji otežava investitorima nova ulaganja, posebno u Republici Srpskoj.
Naveli su da je Bosna i Hercegovina otvorena za strana ulaganja, ali da bi uspjeli, investitori moraju prevladati značajne izazove, uključujući endemsku korupciju, složene zakonske/regulatorne okvire i strukture vlasti, netransparentne poslovne procedure, nedovoljnu zaštitu imovinskih prava i slab pravosudni sustav pod neprikladnim uticajem etnonacionalističkih stranaka i njihovih pokroviteljskih mreža.
Teška situacija u rudniku Zenica
Stanje u jedinom preostalom proizvodnom pogonu Zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica - jami "Raspotočje", nepromijenjeno je u odnosu na protekla dva dana.
Tridesetak rudara i dalje se nalazi u oknu pod zemljom te prosvjeduje zbog teške situacije u tom poduzeću, izjavio je Elvedin Avdić, predsjednik Samostalnog sindikata RMU Zenica.
Najčitanije od četvrtka:
'Nisu odobrena dodatna sredstva, pitanje nabavke zgrade UIO se politizuje'
Zašto kompanije radije propadaju umjesto da kapital potraže na berzi
Slijedi: Intervju sa Zoranom Tegeltijom, direktorom UIO BiH
Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH mora biti kadrovski i materijalno-tehnički opremljenija. Tražit ću zapošljavanje 100 pripravnika, najboljih s javnih univerziteta u BiH. Idemo u proceduru kupovine nove zgrade za smještaj UIO u Banjoj Luci, imamo 70 milijuna KM i vidjet ćemo što tržište nudi. Nemamo toleranciju na korupciju u sopstvenim redovima.
Digitalizacija mora biti ubrzana, kamioni ne treba da čekaju na granicama, poruke su koje je u prvom intervjuu za Bloomberg Adriju, od preuzimanja funkcije direktora UIO, uputio Zoran Tegeltija.
Cijeli intervju koji je vodila novinarka Bloomberg Adrije Svjetlana Šurlan možete pročitati na našoj stranici.