Ukrajina planira ove sedmice objaviti nacrt za obnovu zemlje koji bi mogao mobilizirati stotine milijardi eura, čak i dok se nacija bori s ruskom invazijom koja je uništila gradove, rasturila ekonomija i raselila milione ljudi.
Plan, koji ima oko 2.000 stranica, bit će predstavljen na konferenciji od 4. do 5.jula u švicarskom gradu Luganu, kažu izvori. Zacrtat će širok popis infrastrukturnih i sigurnosnih projekata, ulaganja u klimu i digitalnu ekonomiju, kao i diverzifikaciju energetskih izvora.
Dužnosnici Evropske unije rekli su da će 27-člani blok, koji je prošli mjesec službeno primio Ukrajinu kao kandidata, pridonijeti većini ukupne finansijske pomoći, a obim bi mogao premašiti 500 milijardi eura (977,91 KM). Ukrajinska je vlada raspravila nacrt s donatorima, uključujući EU, koji će dati povratne informacije tokom sljedećih mjeseci, rekli su izvori.
Evropska komisija, izvršna ruka bloka, istražuje mogućnosti finansiranja koje uključuju bespovratna sredstva i zajmove, iako su detalji šturi, a dužnosnici suzdržani u iznošenju procjena dok rat bjesni. Jedna od mogućnosti je zajedničko zaduživanje na tržištima, slično kao sredstvo za prikupljanje sredstava za EU fond za oporavak od pandemije.
Ne nazire se kraj
Svaki poslijeratni plan ima dug horizont jer su ukrajinske i ruske snage zaglavljene u borbama u istočnoj regiji Donbasa, što je postalo glavni prioritet za vojne planere pod predsjednikom Vladimirom Putinom. Iako je Kremlj napredovao u posljednjih nekoliko sedmica, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski opetovano je obećao da nikada neće prihvatiti ustupanje teritorija.
Na konferenciji za medije u Kijevu u petak, Zelenski je Lugano plan nazvao "prvim nacrtom", budući da će obim napora biti "težak".
Iznosi uključeni u bilo kakvu obnovu također naglašavaju akutnu finansijsku bol Ukrajine, dok se kreatori politike u Kijevu bore da održe budžet kako prihodi presušuju, a oslanjanje na globalne donatore raste. Ukrajinski dužnosnici istražuju mogućnost restrukturiranja duga dok mogućnosti finansiranja zemlje dosežu svoj limit.
Plan takvih razmjera također će se naći pod lupom vlada EU koje su skeptične oko povećanja duga. Hitna pomoć za Kijev već je zaustavljena u institucijama EU-a zbog neslaganja između dužnosnika EU-a i Njemačke oko detalja paketa.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen prisustvovat će konferenciji u Luganu kako bi predstavila platformu temeljenu na EU-u za globalne donatore, uključujući partnere iz Grupe sedam, multilateralne organizacije, Švicarsku i Norvešku, navode izvori. EU će nastojati koordinirati globalne napore, s otvorenim kanalima za različite finansijske instrumente koje koriste SAD i Svjetska banka.
Von der Leyen tim radi na konceptualnom dokumentu kao osnovu za rasprave u bloku prije finalizacije bilo kakvog prijedloga, rekli su izvori. Nakon ljeta, Komisija i Njemačka kao predsjedavajuća skupine G-7 sazvat će konferenciju kako bi pomaknuli plan naprijed. Češka vlada, koja šestomjesečno predsjeda EU-om, planira organizirati donatorsku konferenciju u novembru.
Priloženi uvjeti
Za EU svaka pomoć također mora biti povezana s reformama. Status kandidata Ukrajine za članstvo u EU došao je s planom za borbu protiv korupcije, prekid kontrole oligarha nad ekonomijom i donošenje pravila za odabir sudaca. Ukrajina je na 122. mjestu od 180 zemalja prema Indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala.
Von der Leyen rekla je ukrajinskom parlamentu u petak da zemlja mora odabrati "prave ljude" za svoja antikorupcijska tijela što je prije moguće, provesti antioligarhijske zakone i pokrenuti donošenje novog zakona o medijima.
"Niko ne očekuje da će Ukrajina popuniti sva mjesta u vašim novim institucijama dok se toliko vaših najboljih i najpametnijih bori na fronti", rekla je von der Leyen ukrajinskim zastupnicima. "Ali ukrajinska demokratija mora se držati na pravom putu".