Grupa ključnih saveznika Ukrajine približava se dogovoru o pokretanju pregovora s Kijevom o nizu bilateralnih sigurnosnih obaveza s ciljem jačanja sposobnosti zemlje da se brani i odvraća buduće ruske napade.
Očekuje se da će objava biti dio deklaracije većine vođa Grupacije sedam (G-7) na marginama dvodnevnog NATO samita u Vilniusu, prema informacijama koje imaju izvori. Deklaracija, koja ima za cilj pružiti Ukrajini dugoročna sigurnosna jamstva, još uvijek je u fazi rasprave, a sadržaj i potpisnici mogu se promijeniti prije objavljivanja.
SAD i ostale zemlje sudionice će raditi sa Ukrajinom na određenim dugoročnim sigurnosnim obavezama putem pružanja moderne vojne opreme za zrakoplovstvo, kopnene snage i mornaricu, s naglaskom na protuzračne sisteme, artiljeriju, artiljeriju dugog dometa i oklopna vozila, izjavili su izvori, koje su zatražili da ostanu anonimni jer su razgovori povjerljivi.
Obrambeni napor je dio šireg nastojanja da se Ukrajina podrži dok još nije članica Sjevernoatlantskog saveza. Prije petnaest godina, savez je dogovorio da će Ukrajina jednog dana postati članica, što se pokazalo nedovoljnim da spriječi postupno povećanje ruske neprijateljstva koje je dovelo do prošlogodišnje invazije. Saveznici su se borili s pitanjem kako prijeći preko izjave s summita 2008. godine, a da se ne pogorša situacija u istočnoj Europi.
Saveznici Kijeva također će promovirati interoperabilnost između sposobnosti Ukrajine i sposobnosti njenih NATO saveznika, naveli su izvori. Podržat će razvoj obrambene industrije zemlje, obučavati njene trupe, dijeliti obavještajne podatke i pojačavati kibernetičku obranu.
Obaveze u širem smislu prate većinu vrsta podrške koju Ukrajina trenutno dobiva, istovremeno nastojeći ih povećati i staviti zemlju na održiviju osnovu kako bi odvratila buduće napade.
Vođe G-7 također će se obvezati da će se odmah savjetovati s Ukrajinom o koracima koje treba poduzeti u slučaju budućih ruskih napada, izjavio je jedna izvor. U međuvremenu, saveznici će nastaviti pružati financijsku podršku Ukrajini kako bi riješili njene trenute potrebe i ponovno će se obvezati za podršku za obnovu zemlje.
S druge strane, Ukrajina će se obvezati da nastavi s nizom reformi, kao što su sektor pravosuđa, ekonomija, sigurnosti i obrana, prema informacijama koje su navedene.
G-7 također će potvrditi da će ruska državna imovina ostati blokirana dok Moskva ne plati štetu koju je nanijela Ukrajini i nastavit će držati Moskvu odgovornom za zločine počinjene protiv njenog susjeda, rekli su izvori. Ostale zemlje koje žele dati svoju sigurnosnu pomoć moći će se pridružiti tim naporima u bilo koje vrijeme.
"Sigurnosna jamstva se također raspravljaju u drugim zemljama koje nisu članice G-7", rekao je rumunski predsjednik Klaus Iohannis novinarima u Vilniusu u utorak. "Ove garancije se odnose na trenutnu situaciju u kojoj se Ukrajina nalazi, ali i na obnovu i razvoj nakon rata. Bilo bi dobro da se što više zemalja uključi."
Paralelno s tim, kao dio svojih budućih obveza i doprinosa tim naporima, Europska unija planira povećati dugoročno financiranje Europskog mirovnog instrumenta, mehanizma kojim blok podržava isporuku oružja i vojne opreme Ukrajini, navodi drugi izvor, upućen u razgovore koji se održavaju u Bruxellesu.
EU također razmatra načine za jačanje vojnog obučavanja, podršku reforme Ukrajine, kroz njene oružane snage, te sektor pravosuđa i obrane, kao i daljnje povećanje vlastite obrambene industrije Europe, posebno u smislu ubrzanja proizvodnje streljiva i saradnje s ukrajinskom industrijom.
Osim toga, EU će nastojati podržati dostavljanje naprednijih oružanih sistema poput raketa i borbenih zrakoplova od strane država članica, izjavio je izvor. Opća obveza Europske unije prema Ukrajini uključivat će podršku pristupnom procesu Ukrajine EU i reformama koje su s njim povezane, dodao je izvor.
(Ažuriranje s komentarom rumunjskog predsjednika u 10. odlomku.)
- Uz pomoć Andree Time.