Zračni prijevoznici u Europi nastoje izbjeći ponavljanje kaosa iz prošlogodišnjeg ljeta, kada su štrajkovi i manjak osoblja bili tako dramatični da je, primjerice, londonska zračna luka Heathrow ograničila broj putnika i tražila od prijevoznika da ograniče broj prodanih karata.
Ovoga i idućeg mjeseca putnici ponovno zagušuju europske zračne luke, dok im se broj vraća na razinu prije pandemije ili je čak premašuje.
Tvrtka koja se bavi pravima putnika AirHelp analizirala je podatke o kašnjenjima letova duljim od 15 minuta ili otkazivanjima za lipanj. Najgore je bio pogođen londonski Gatwick s 54 letova s poremećenim redom letenja, dok je najbolje kotirao aerodrom u Helsinkiju, gdje je takvih letova bilo tek 18 posto.
Na amsterdamskom Schipholu, koji je 2019. imao 72 milijuna putnika, u lipnju je problemima bilo pogođeno 36 posto letova, a na Heathrowu, koji je prije četiri godine imao 81 milijun putnika, kasnilo je ili otkazano gotovo 40 posto letova.
Od kraja travnja potražnja američkih putnika za letove prema Europi porasla je za 20 posto u odnosu na 2019. godinu. Rastu i cijene karata koje su na najvišoj razini u šest godina, navodi u analizi web-stranica za rezervaciju putovanja Hopper.
Posebice Španjolska bilježi rast međunarodnoga turizma. U svibnju je imala 8,2 milijuna gostiju, što je 18 posto više no godinu ranije te četiri posto više no u istom mjesecu 2019. godine. To je dosad rekordni broj posjetitelja u svibnju.
Dobar način za izbjegavanje gužvi i problema je rezervirati prvi jutarnji let, putovati utorkom ili srijedom ili koristiti izravne letove.
EasyJet je za ovo ljeto otkazao 1700 letova iz matične luke Gatwick, navodeći poremećaje vezane za kontrolore leta. To će pogoditi 180 tisuća putnika koji će moći birati alternativne letove ili dobiti povrat novca.
Glasnogovornik tvrtke rekao je da će manji broj letova pomoći ublažiti probleme zagušenog zračnog prostora zbog rata u Ukrajini i štrajkova kontrolora letenja. Letove su otkazivali i drugi kao što su Ryanair, Air France-KLM i Lufthansa.
Najveći broj komercijalnih letova globalno u povijesti zrakoplovstva zabilježen je 6. srpnja, kada je bilo 134.386 letova.
Eurocontrol, koji upravlja zračnim prostorom u Europi, upozorio je protekloga tjedna o mogućim poremećajima tijekom ljeta jer su neka odredišta preopterećena zračnim prometom, a ne pomažu ni mogući štrajkovi kontrolora leta u nekim zračnim lukama zbog nezadovoljstva radnim uvjetima.
Slijedi popis 10 europskih zračnih luka koje su imale najviše kašnjenja u lipnju:
Gatwick (London) – kasnilo ili otkazano 54,08 posto letova
Humberto Delgado (Lisabon) – kasnilo ili otkazano 51,04 posto letova
Kastrup (Kopenhagen) – kasnilo ili otkazano 50,88 posto letova
Charles de Gaulle (Pariz) – kasnilo ili otkazano 50,60 posto letova
Antalya – kasnilo ili otkazano 47,34 posto letova
Sabiha Gökçen (Istanbul) – kasnilo ili otkazano 46,85 posto letova
Fiumicino Leonardo da Vinci (Rim) – kasnilo ili otkazano 44,05 posto letova
Manchester – kasnilo ili otkazano 43,78 posto letova
Malpensa (Milano) – kasnilo ili otkazano 43,66 posto letova
Frankfurt – kasnilo ili otkazano 42,99 posto letova
Zračne luke s najmanje kašnjenja ili otkazivanja bile su:
Vantaa (Helsinki) – kasnilo ili otkazano 18,33 posto letova
Düsseldorf – kasnilo ili otkazano 22,26 posto letova
Gardermoen (Oslo) – kasnilo ili otkazano 23,09 posto letova
Frédéric Chopin (Varšava) – kasnilo ili otkazano 23,35 posto letova
Beč – kasnilo ili otkazano 27,22 posto letova
Barajas (Madrid) – kasnilo ili otkazano 28,38 posto letova
El Prat (Barcelona) – kasnilo ili otkazano 28,45 posto letova
Arlanda (Stockholm) – kasnilo ili otkazano 30,54 posto letova
İstanbul Havalimanı (Istanbul) – kasnilo ili otkazano 32,15 posto letova
Brandenburg (Berlin) – kasnilo ili otkazano 34,17 posto letova