Europska unija preuzima zaštitu prava radnika koji rade od kuće. Više od trideset zakonodavaca Europske unije potpisalo je dokument koji je pokrenut u ponedjeljak, a koji bi na kraju osigurao pristup zajedničkim radnim prostorima, zabranio praćenje računala radnika kod kuće i zaštitio ih od slanja ili odgovaranja na e-poštu izvan radnog vremena.
Neobvezni dokument razvio je i pokrenuo Savez buduće radne snage, forum političara, poslovnih lidera i akademika usmjeren na promjene politike u odgovoru na digitalnu transformaciju radnih okruženja. Njihov cilj je uspostaviti službene smjernice EU i najbolje prakse za tvrtke s hibridnim ili udaljenim radnicima te stvoriti pravnu definiciju onoga što čini "zdrav odnos s tehnologijom na radnom mjestu" za zaposlene koji rade od kuće ili na drugim udaljenim lokacijama.
"Rad na daljinu, hibridni modeli i fleksibilni radno-životni odnosi dodana su vrijednost za našu ekonomiju, poslovanje i radnike", rekao je Dragoș Pîslaru, predsjednik Odbora Europskog parlamenta za zapošljavanje i socijalna pitanja i potpisnik povelje. "Međutim, to ne bi smjelo ići na štetu naših ljudi sa zamagljenom granicom između osobnog i profesionalnog života, povećanjem stope sagorijevanja i osamljenosti."
Povelja se temelji na prijedlogu "prava na isključenje" Europske unije, ranijem pozivu da se EU zaposlenicima osiguraju zakonska prava za neobavljanje radnih zadataka i elektroničke komunikacije izvan radnog vremena. Ta politika već je provedena u nekoliko članica EU, poput Francuske, Španjolske i Belgije, podržava je većina Europskog parlamenta i mogla bi postati zakon EU krajem ove godine, prema riječima Bena Marksa, suosnivača Saveza buduće radne snage.
Povećana pozornost EU na prava radnika na daljinu dolazi u trenutku kada menadžeri diljem svijeta brinu o produktivnosti i gube kontakt sa zaposlenicima. Istovremeno, radnici su odlučni zadržati fleksibilnost, unatoč tome što se neki osjećaju sve usamljenije kod kuće. Također postoje zabrinutosti zbog sve lošijeg mentalnog zdravlja radnika jer tvrtke još nisu uspjele pronaći pravu ravnotežu između posla i privatnog života u hibridnom svijetu.
"Iskreno ne vjerujem da trebamo prekomjerno regulirati, samo želim istražiti zajedno s privatnim sektorom do koje mjere možemo računati na samoregulaciju", rekao je Pîslaru. "Privatni sektor je vrlo proaktivan", dodao je, napominjući da su neke tvrtke "već počele izrađivati kodekse ponašanja i interne propise koji su zapravo izvor inspiracije" za zakonodavce EU.
Tvrtke u Europi eksperimentiraju sa četverodnevnim radnim tjednom, dok je Nizozemska postala jedna od prvih zemalja koja je utvrdila rad od kuće kao zakonsko pravo. Prošlog tjedna, grupa britanskih zakonodavaca, zajedno s ekspertima poput nobelovca Daniela Kahnemana, izraelsko-američkog psihologa i ekonomiste, podržala je manifest u kojem se poziva političare da uključe mjere blagostanja u svoj proces donošenja odluka.
Za kontaktiranje autora ove priče:
Irina Anghel u Londonu na ianghel1@bloomberg.net