Francuska vlada je saopštila da se situacija na ulicama širom zemlje u petoj noći nemira nakon što je policajac ubio tinejdžera u predgrađu sjeverozapadno od Pariza počela da se smiruje.
Policija je tokom noći uhapsila 427 ljudi, a u noći ranije broj uhapšenih bio je veći od 1.300. Vlada je rasporedila 45.000 policajaca širom zemlje s ciljem da se obuzda nasilje, koje je rezultiralo pljačkom prodavnica i oštećenim zgradama.
Nemiri predstavljaju politički rizik za francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, koji je otkazao državnu posjetu Njemačkoj zakazanu za nejdelju kako bi se izborio sa situacijom u zemlji. Ranije ove nedjelje, Makron je pozvao roditelje i društvene mreže da pomognu da se okonča nasilje.
"Ovo je bila tiša noć zahvaljujući odlučnoj akciji policije, koja je od početka večeri uhapsila 427 osoba“, napisao je ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin na Twitteru rano u nedjelju.
Sahrana 17-godišnjeg Nahela, dječaka sjevernoafričkog porekla, održana je u subotu u džamiji u predgrađu Pariza, javila je agencija France-Presse . Nemiri, koji se porede sa reakcijom na ubistvo Georgea Floyda 2020. godine u SAD, za Francusku prerastaju u trenutak obračunavanja.
Nahelova sahrana održana je u Nanteru, gde je ubijen iz neposredne blizine u automobilu. Na snimku objavljenom na društvenim mrežama vide se dva policajca kako se naginju u vozilo, a jedan od njih puca dok se vozač udaljava. Vlasti nisu objavile Nahelovo prezime.
Policajac koji je pucao na Nahela optužen je za ubistvo i nalazi se u istražnom zatvoru. Pascal Prache, tužilac iz Nantera, rekao je u četvrtak da u ovom slučaju zakonski uslovi za upotrebu oružja nisu ispunjeni.
Deset tržnih centara, više od 200 supermarketa, 250 prodavnica duvana i 250 filijala banaka napadnuto je ili opljačkano, izjavio je u subotu ministar finansija Bruno Le Maire.
"Nasilje i pljačka širom zemlje su potpuno neprihvatljivi", rekao je on. "Ova djela su neoprostiva."
Laurent-Franck Lienard, advokat policajca, rekao je radiju Evropa 1 da je policajac bio uvjeren da "treba" da puca.
Nahelova majka, identifikovana samo kao Mounia, rekla je u intervjuu za France 5 da ne krivi policiju. "Krivim jednu osobu, onu koja je oduzela život mom sinu", izjavila je. "Vidio je arapsko lice, malo dete. Htio je da mu oduzme život."
Francuska vlada je 2005. godine proglasila vanredno stanje koje je trajalo skoro dva mjeseca.
Dok je Macron za sada izbjegava taj korak, vlasti su u petak naredile otkazivanje određenih događaja i skupova.
Nemiri su posebno zabrinjavajući za francusku vladu, koja se već suočila sa višemjesečnim protestima zbog nepopularnog zakona o penzionoj reformi, zbog kojeg je čak 1,28 miliona ljudi protestovalo u martu. Protesti su okončani su u maju pošto su francuski sindikati priznali da nisu uspjeli da primoraju Macrona da odstupi.