Napetost između Yevgenya Prigozhina, vođe ruske privatne milicije Wagner, i ruske obrambene strukture eksplodirala je na dramatičan način u petak. Vođa plaćenika obećao je kazniti vojne vođe Rusije, tvrdeći da je ministar obrane Sergej Šojgu organizirao raketni napad u kojem je poginuo "velik" broj njegovih boraca. Kremlj je brzo reagirao, negirajući napad i optužujući Prigozhina za pobunu.
Unutarnji sukob predstavlja najveći test autoriteta predsjednika Vladimira Putina od trenutka kada je prije 16 mjeseci poslao vojsku u Ukrajinu. U kratkom televizijskom obraćanju naciji u subotu, Putin je osudio pobunu Wagnerovih snaga i njihovog vođu kao "izdaju" i obećao stroge kazne.
Evo što trebate znati o Wagner grupi, njezinoj ulozi u ruskoj invaziji na Ukrajinu i zašto se njen vođa optužuje za pobunu.
Što je Wagner grupa?
Wagner grupu je osnovao Prigozhin 2014. godine, a u vrhuncu je imala oko 50.000 plaćenika - mnogi od njih bivši zatvorenici - koji su se borili na teritoriju Ukrajine. Sjedinjene Američke Države su grupu proglasile međunarodnom kriminalnom organizacijom ranije ove godine, a Wagner je sankcioniran od strane Australije, Kanade, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije. Grupa je godinama djelovala na bojištima na Bliskom istoku, u Africi i Južnoj Americi, gdje je optuživana za masovna kršenja ljudskih prava.
Wagner grupa ima nejasan pravni status, a plaćenici su tehnički ilegalni u Rusiji. Grupa djeluje neovisno o službenim oružanim snagama zemlje i nedavno je odbila zahtjeve Moskve da njeni regruti potpišu formalne ugovore s vojskom.
Tko je Prigozhin i kakav je njegov odnos s Putinom?
Yevgeny Prigozhin, 62-godišnji ruski poduzetnik i bivši osuđenik, nazvan je "Putinov kuhar" zbog ugovora njegovih catering tvrtki s Kremljom i dugotrajnih veza s predsjednikom. Američke vlasti tvrde da je kontrolirao "farmu trolova" poznatu kao Internet Research Agency kako bi se miješao u predsjedničke izbore u SAD-u 2016. godine. Prigozhin je 2022. godine potvrdio da je stvorio Wagner nakon godina negiranja bilo kakve veze s grupom.
Prigozhin je dugo smatran jednim od Putinovih najbližih suradnika, ali postao je sve više ogorčen prema vojnom vodstvu ruskog predsjednika zbog sve većeg broja smrti Wagnerovih regruta. Prigozhin je mjesecima optuživao ministarstvo obrane da ne pruža adekvatnu podršku njegovim snagama, često objavljujući provokativne videozapise na društvenim mrežama. U svibnju je zaprijetio povlačenjem svojih vojnika iz operacije ako ne dobiju opskrbu - posebno streljiva - ali je kasnije odustao od toga.
Zašto je Wagner uključen u Putinovu invaziju?
Putin je cijenio pomoć Wagnera. Još ovog mjeseca, predsjednik je priznao da ruskim snagama koje se bore u Ukrajini nedostaju dovoljno napredno oružje unatoč trostrukom povećanju proizvodnje oružja. Rusija je pretrpjela teške gubitke osoblja, od kojih su mnogi jedva obučeni i često loše naoružani, iako točan broj žrtava za 16-mjesečni sukob nije jasan. Snage Wagnera imale su ključnu ulogu u ruskoj kopnenoj ofenzivi; u svibnju su nakon više od 220 dana borbi preuzele kontrolu nad istočnim ukrajinskim gradom Bakhmut.
Koji je sljedeći potez Wagnera?
Prigozhin je optužio rusko ministarstvo obrane za raketni napad na kamp Wagnerovih vojnika. U audio poruci, Prigozhin je rekao da je 25.000 njegovih vojnika spremno da "okonča ovaj nered" i bori se s vojskom ako naiđu na otpor. Vođa plaćenika je rekao da su on i njegovi borci ušli u Rostov na Donu, grad na jugu Rusije blizu granice s Ukrajinom i strateško vojno zapovjedno sjedište. Izvještaji još nisu neovisno potvrđeni.
Kako je Rusija reagirala?
Rusko ministarstvo obrane demantiralo je da su njegove snage napale Wagnerove snage. Tužitelji su brzo otvorili kazneni postupak protiv vođe plaćenika temeljem zakona koji zabranjuje "oružanu pobunu", a Savezna služba sigurnosti izjavila je da pokušava uhititi Prigozhina, pozivajući njegove vojnike da ne izvršavaju "kriminalne naredbe".
Kakva je reakcija iz inozemstva?
Do sada, samo promatranje i čekanje. Glasnogovornik Europske unije izjavio je da je to "unutarnje pitanje Rusije" koje se pažljivo prati. Predsjednik SAD-a Joe Biden je upoznat sa situacijom, dok su najviša dva člana Senatskog obavještajnog odbora rekli: "pažljivo pratimo ono što izgleda kao značajan unutarnji sukob među ruskim snagama." Predsjednik Ukrajine još nije komentirao.
Što to znači za Putina?
Svađa je izuzetno politički štetna za Putinov režim, rekao je Matthew Sussex, izvanredni vanjski profesor na Griffith sveučilištu u Australiji. To će vjerojatno imati negativan utjecaj na ratne napore, koji su se oslanjali na propagandu kako bi se ojačala podrška invaziji. "Bit će razorno za moral ruskih oružanih snaga i bit će razorno za moral Wagnera", rekao je, dodajući da ako Prigozhin ne uspije u potencijalnom pohodu na Moskvu, "bit će ogromna čistka u ruskoj vojsci protiv onih koji se sumnjiče da su simpatizeri." Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva izjavilo je da "brzo-evoluirajuća kriza predstavlja najveći izazov ruskoj državi u novije vrijeme".