Kokain. Zalihe gotovine. Bugarski hrvač koji nije imao sreće. Danima tijekom suđenja u veljači su jezivi detalji očarali zarobili su financije dok se Credit Suisse Group AG suočio s optužbama da nije spriječio trgovca drogom da opere milijune.
U ponedjeljak je presuda izrečena: kriv - povijesna presuda za banku u prvoj kaznenoj presudi velikog švicarskog zajmodavca u povijesti zemlje. Presudu, u kojoj je bivši menadžer za odnose u banci također osuđen zbog optužbi za pranje novca, donio je najviši švicarski kazneni sud u ponedjeljak poslijepodne.
Žena je osuđena na 20-mjesečnu uvjetnu zatvorsku kaznu, dok Credit Suisse prijeti novčana kazna od 2 milijuna švicarskih franaka, a također je pogođena potraživanjem od 19 milijuna franaka, što je ekvivalent iznosu koji je banka dopustila oprati.
Presuda je još jedan udarac narušenom ugledu Credit Suissea, koji je tvrdio da zločini datiraju iz doba kada su standardi usklađenosti bili manje strogi. Borila se s nizom skandala koji su njezine dionice doveli do skoro rekordno niske razine, a mogla bi se suočiti s drugom kaznenom optužnicom u nepovezanom slučaju kasnije ove godine.
Banka je u priopćenju navela da će se žaliti na odluku, uz napomenu da pretkrivična istraga traje više od 14 godina.
"Credit Suisse kontinuirano testira svoj okvir za sprječavanje pranja novca i s vremenom ga jača, u skladu s regulatornim standardima koji se razvijaju", rekli su iz banke.
Credit Suisse je kritizirao slučaj jer je pokrenut toliko godina nakon događaja o kojima je riječ. Banka je izrazila svoje "čuđenje" krajem 2020. godine kada su je švicarski tužitelji javno optužili za kaznena djela pranja novca, s obzirom da su se navodni zločini dogodili između 2004. i 2008. godine.
No, prema švicarskom zakonu, lokalni tužitelji mogu podnijeti kaznene prijave protiv banaka ako smatraju da te institucije nisu učinile dovoljno da provjere klijente i njihov novac na očite veze s nezakonitim aktivnostima. Bivši menadžer Credit Suissea, koji se može nazvati samo E. prema švicarskim ograničenjima izvješćivanja, prihvaćao je depozite korištenih novčanica koje su redovito prelazile 500.000 eura, prema optužnici na 515 stranica. Gotovinski depoziti bili su vrlo česti s obzirom na loše stanje bugarskih banaka u to vrijeme, rekla je u svjedočenju.
Druga dvojica Bugara osuđena su u tom slučaju zbog sudjelovanja u zločinačkoj organizaciji i teškog pranja novca. Jednom je izrečena kazna zatvora od 36 mjeseci, od čega je 18 mjeseci uvjetno, a drugom uvjetna kazna od 12 mjeseci.
Odvjetnik osobe E. rekao je da će se žaliti na odluku od ponedjeljka.
"Ova presuda odgovornost za pranje novca stavlja na ljude bez ozbiljne obuke ili iskustva", rekao je Grégoire Mangeat, odvjetnik E.-a. "To stoga postavlja niz pravnih pitanja, zbog čega se naša klijentica odlučila boriti i braniti svoj stav s najvećom snagom."
Mule i droga
Glavni Bugarin u središtu skandala, koji je kasnije osuđen na 20-godišnju zatvorsku kaznu za svoje kazneno djelo povezano s drogom, organizirao je uvoz desetaka tona kokaina u Europu između 2002. i 2012., koristeći čamce, avione i mule voljne gutati gumene lopte napunjene kokainom.
Drugog dana suđenja u veljači, Credit Suisse je odnio prijevremenu pobjedu kada je predsjedavajući sudac rekao da će svi dokazi prije veljače 2007. biti isključeni iz razmatranja, s obzirom na 15-godišnje ograničenje za optužbe za teško pranje novca. No, sud je zatim nastavio sa saslušanjem pojedinosti koje su istaknule nedostatke banke u ispunjavanju propisa.
E. je posvjedočila da nije imala "bankarsku" pozadinu i da je položila svoj početni bankarski ispit da bi ušla u branšu iz trećeg pokušaja. Kasnije je rekla da Credit Suisse nije zamrznuo niti blokirao račune Bugarina nakon njegovog uhićenja zbog optužbi za trgovinu drogom jer je dobila upute da "pričeka i vidi hoće li se ta informacija potvrditi".