NATO planira povećati veličinu svojih snaga visoke spremnosti na 300.000, što je sederostruko povećanje, za koje vojni savez kaže da je jedna od najvećih promjena u njegovom obrambenom planiranju u posljednjih nekoliko desetljeća.
Čelnici 30 članica saveza okupit će se ovog tjedna u Madridu, gdje će potpisati veliku reviziju dugoročnih obrambenih planova NATO-a kako bi bolje odvratili prijetnje iz Rusije nakon njezine invazije na Ukrajinu.
Prema svom takozvanom novom modelu snaga, NATO će unaprijed postaviti više opreme, pojačati protuzračnu obranu i namijeniti posebne snage za obranu određenih saveznika i održati te snage na određenoj razini spremnosti. Dok su zemlje poput Njemačke već objavile neke pojedinosti svojih planova u Litvi, SAD i Velika Britanija trebale bi predstaviti svoje prijedloge na summitu.
"Zajedno, ovo predstavlja najveći remont našeg kolektivnog odvraćanja i obrane od vremena Hladnog rata", rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg novinarima na konferenciji u ponedjeljak.
Novi model učinkovito će transformirati snage za odgovor s novim elementima, kao što su unaprijed dodijeljene snage, kako bi se osiguralo više od 300.000 vojnika u visokoj spremnosti kada se tranzicija završi 2023., rekao je dužnosnik NATO-a.
Neki saveznici namjeravaju crpiti inspiraciju iz nedavnog prijedloga Njemačke u Litvi, koji uključuje kombinaciju jačanja trupa na terenu, prepozicioniranja opreme i identificiranja jedinica kod kuće koje redovito treniraju u Litvi.