Greenpeace je priopćio da izvršnu vlast Europske unije tuži zbog odluke da nekim plinskim i nuklearnim elektranama dodijeli "lažnu" zelenu oznaku u pravilima EU-a o održivom financiranju.
Četiri druge ekološke skupine, Transport & Environment, WWF, ClientEarth i BUND, također se protive uključivanju plina u takozvanu taksonomiju EU-a. One će podnijeti tužbe Općem sudu EU-a u utorak.
"Zagađivači već koriste ovu lažnu oznaku kako bi odvukli zelene financije iz mjesta gdje su potrebne", rekla je Ariadna Rodrigo, aktivistica EU-a za održivo financiranje u Greenpeaceu. Odbacivanjem "nepoštenog pokušaja Europske komisije da ozeleni plin i nuklearnu energiju, sud EU-u može dati šansu da dođe do cilja".
Taksonomija je popis gospodarskih aktivnosti, od proizvodnje automobila do IT-ja, koje su u skladu s pravno obvezujućim ciljem bloka da do sredine stoljeća bude klimatski neutralan. Cilj je potaknuti ulaganja u te sektore kako bi se potaknula tranzicija.
Uključivanje plina bilo je posebno kontroverzno jer izgaranje goriva emitira ugljični dioksid u atmosferu. Istina, nešto manje nego izgaranje ugljena, ali ipak ne neznatno. Aktivisti tvrde kako bi dodatna ulaganja u plinsku infrastrukturu mogla biti u suprotnosti s klimatskim ciljevima EU-a.
Komisija sa sjedištem u Bruxellesu rekla je da je primila na znanje da su podignute tužbe, ali "neće komentirati slučaj prije nego što sud EU-a donese presudu".
Iako nuklearna energija nema ugljičnih emisija, zbog otpada koji proizvodi postoji zabrinutost oko njezina utjecaja za okoliš, kao i to da bi mogla odvući ulaganja u obnovljive tehnologije poput vjetra i sunca.
Prošlog rujna ekološke skupine pozvale su Komisiju da preispita uključivanje plina i nuklearne energije u zelenu taksonomiju. Komisija je u veljači odgovorila da je postupila zakonito.
Neprofitne organizacije očekuju da bi 2025. godine mogla biti donesena presuda koja bi Komisiju natjerala da preispita zakon koji regulira plin i nuklearnu energiju. Austrija i Luksemburg pokrenuli su također pravne korake kako bi se dodatno ispitala ispravnost uvrštavanja plina i nuklearne energije u zelenu taksonomiju.
Neki od prijedloga Komisije:
- Plinski projekti koji zamjenjuju ugljen i ne ispuštaju više od 270 grama CO₂ ekvivalenta po kilovatsatu mogu dobiti privremenu zelenu oznaku ili ako godišnje emisije ne prelaze prosječnih 550 kilograma po kilovatsatu tijekom 20 godina.
- Takve elektrane morale bi dobiti građevinske dozvole do 2030. godine, a do kraja 2035. planiraju se prebaciti na obnovljive ili niskougljične plinove.
- Nuklearna energija ispunjava uvjete ako nove elektrane koje dobiju građevinske dozvole do 2045. godine izbjegnu značajnu štetu okolišu i vodnim resursima.
- Fondovi trebaju poboljšati objavljivanje informacija ulagačima o nuklearnim i plinskim holdinzima prema taksonomiji.