Bojkoti među francuskim kontrolorima vazdušnog saobraćaja doveli su do hiljada otkazanih letova od početka godine, povećavajući zabrinutost zbog uskršnjih putovanja i dodatno narušavajući imidž zemlje koju su pogodili protesti.
Francuska uprava za civilno vazduhoplovstvo DGAC zatražila je od aviokompanija da nedjeljama broj letova na pariskom Orlyju i nekim drugim aerodromima drže ograničenim, u trenutku kada državu potresaju štrajkovi zbog nepopularne penzione reforme.
DGAC očekuje više poremećaja usred protesta širom zemlje u četvrtak. Bojkoti kontrolora letova ne samo da utiču na letove za Francusku i iz nje, već i dovode do previranja u drugim dijelovima Evrope, što uzrokuje kašnjenje aviona koji lete iznad zemlje.
Ryanair Holdings Plc, najveća evropska niskobudžetna aviokompanija, otišla je toliko daleko da je zatražila od putnika da potpišu online peticiju kojom se poziva predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen da "drži nebo Evropske unije otvorenim" usred bojkota. Dvadesetpetodnevni štrajkovi među francuskim kontrolorima vazdušnog saobraćaja u prva tri mjeseca ove godine primorali su tu kompaniju da otkaže 3.080 letova, ostavljajući više od pola miliona putnika na cjedilu u kratkom roku, saopštio je avioprevoznik.
"Sve je u zastoju u Evropi", rekao je glavni izvršni direktor Ryanaira Michael O’Leary u prošlonedjeljnom intervjuu. "Zašto? Jer Francuzi imaju gomilu kontrolora letenja koji ne dolaze na posao i bave se rekreativnim štrajkom."
Ograničenja kapaciteta
Broj letova koji su pod kontrolom francuskih vlasti u vazdušnom prostoru te zemlje iznosio je oko 220.600 prošlog mjeseca, što je manje nego otprilike 243 hiljade, koliko je bilo u martu 2019, rekao je portparol DGAC-a u odgovoru na upit Bloomberga. Vlasti nisu mogle da obezbijede konkretan broj otkazanih letova u Francuskoj ove godine zbog štrajkova, niti su mogli da procijene efekte talasa štrajkova na vazdušna putovanja u drugim dijelovima Evrope.
DGAC ne zahtijeva otkazivanje letova iznad Francuske kada kontrolori štrajkuju, ali "ograničeni kapaciteti kontrole koja omogućava visok nivo bezbijednosti na osnovu raspoložive radne snage mogu da izazovu kašnjenja", koja mogu da se odraze na avionska putovanja u drugim zemljama, rekao je portparol. U ovoj fazi DGAC ne očekuje otkazivanja za uskršnji vikend.
Iako su se protesti u Francuskoj smirili tokom protekle nedjelje, nepredvidivi štrajkovi još uvijek utiču na putnike aviokompanija. U ponedjeljak su svi letovi za Francusku s berlinskog aerodroma označeni kao odgođeni. Iako DGAC nije očekivao štrajkove u Francuskoj u srijedu, pilot s leta Air Francea, koji je letio iz Paris Charles de Gaulle za Berlin, okrivio je bojkot kontrolora letenja za odgađanje polijetanja.
Francuski vazdušni prostor
Na letu British Airwaysa iz Londona za Rim istog dana, pilot se izvinio za kašnjenje jer je avion išao dužom rutom da bi u potpunosti izbjegao francuski vazdušni prostor.
"To je haos, a za sve su krivi štrajkovi u Francuskoj", rekla je telefonom Rosetta Giulia Marchese, 72-godišnjakinja iz Đenove u Italiji, nakon što je prošlog petka otkazan njen let za Orly jeftinom aviokompanijom Volotea. "Bijesna sam, iako je aviokompanija pokušala da pomogne", rekla je ona.
Protivljenje planu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da podigne minimalnu starosnu granicu za penzionisanje za dvije godine na 64 godine postalo je agresivnije nakon odluke vlade da prošlog mjeseca zaobiđe glasanje o zakonu u parlamentu. To je dovelo do sukoba između demonstranata i policije, a čak je primoralo britanskog kralja Charlesa III da odgodi planiranu posjetu Francuskoj. Štrajkovi transportnih radnika, osoblja u rafineriji, pa čak i radnika gradske čistoće, poremetili su poslovanje i svakodnevni život.
Previranja predstavljaju još jednu prepreku za industriju koja je bila teško pogođena tokom pandemije kovida 19 i koja se još uvijek bori zbog nedostatka osoblja. U Francuskoj kontrolori letenja nisu u obavezi da daju 48-časovno obavještenje prije štrajka, što otežava detaljno planiranje i primorava DGAC da prekine letove čak i u nekim danima kada niko na kraju ne bojkotuje.
Prošlog četvrtka zahtjevi DGAC-a značili su da je Air France morao da otkaže 32 leta na srednjim razdaljinama na Orlyju i drugim francuskim aerodromima, mada je veći centar Charles de Gaulle bio pošteđen.
Naravno, samo ograničen broj kontrolora letenja izaziva poremećaje, s obzirom na to da Sncta, njihov najveći sindikat, ne poziva na štrajk. Na francuske kontrolore letenja, koji odlaze u penziju s 59 godina, neće uticati Macronova reforma, ali štrajkuju kao podrška drugim radnicima.