Ideja o neradnoj nedjelji u fokusu je javnosti i poslovne zajednice u više gradova i opština u Bosni i Hercegovini (BiH) u prethodnih nekoliko mjeseci, a zahtjev za preispitivanje ograničenja rada privrednih subjekata stigao je iz Bijeljine.
Bijeljina: Privrednici traže ukidanje neradne nedjelje
Područna privredna komora Bijeljina pozvala je lokalne vlasti da u interesu cjelokupne poslovne zajednice i svih građana u što kraćem roku stave van snage odluku o neradnoj nedjelji ili da je prilagode u skladu s preporukama privrednika.
Tvrde da je, od kada je na području grada Bijeljina uvedena zabrana rada nedjeljom, prijavljen pad prometa i broja zaposlenih u maloprodaji za oko 10 odsto.
"Prilikom donošenja odluke o izmjenama i dopunama odluke o radnom vremenu ugostiteljskih, zanatsko-preduzetničkih i trgovinskih objekata na području grada Područna privredna komora Bijeljina nije konsultovana ni na koji način, niti je od nje zatraženo mišljenje o efektima, kao što nije urađena bilo kakva analiza potencijalnih negativnih efekata", saopšteno je iz Komore.
Dodali su da se procjenjuje da oko 40 odsto više gostiju posjećuje Bijeljinu vikendom u odnosu na radne dane, što je ogroman potencijal koji je neophodno iskoristiti.
"Ukoliko grad Bijeljina ne želi da iskoristi svoju komparativnu prednost u odnosu na druge opštine i nastavi da razvija prekograničnu trgovinu, neka od susjednih opština sigurno hoće, preuzimajući primat od Bijeljine u ovoj oblasti", naveli su u Komori.
Dodaju da stranci dolaskom u taj grad koriste pogodnosti ostvarivanja prava na povrat PDV-a, sipaju gorivo, a zatim turistički posjete grad i brojne ugostiteljske objekte, što se pozitivno odražava na poslovanje u svim navedenim oblastima.
"Najave da će se promet ostvaren nedjeljom preliti na ostale dane, kojima se argumentovalo donošenje ovakve odluke, pokazale su se netačnim. Do apsolutnog iznosa obračunatog PDV-a došlo je isključivo iz razloga visoke inflacije i masovnih poskupljenja sve robe i usluga", naglašavaju iz Komore i dodaju da je u maloprodaji "prijavljen pad ukupnog prometa od približno 10 do 11 odsto, a broj radnika u ovom sektoru smanjen je za osam do 10 odsto u odnosu na vrijeme prije odluke".
Prema podacima kojima raspolaže Područna privredna komora Bijeljina, u velikim trgovačkim centrima ukupan broj ulazaka u objekte nedjeljom je pao za 87 odsto.
"Svi ovi parametri već utiču i na formiranje budućih cijena zakupa objekata, kao što i otežavaju izmirivanje postojećih obaveza zakupa, nastalih po osnovu ugovora koje su privredna društva ranije potpisala ne znajući da će im rad nedjeljom biti onemogućen", ističu iz Komore.
Probleme su identifikovali, kako navode i kod malih i porodičnih trgovina, kao i kod benzinskih pumpi koje mogu da toče gorivo, ali ne i da prodaju ostali asortiman. Osim toga, naglašavaju da štetu trpe samo radnici u trgovinskim radnjama, dok u ugostiteljskim objektima, kladionicama i svim drugim objektima mogu da rade nedjeljom.
"Jasno je da odluka nema pozitivan efekat ni u toj oblasti, te da određene radnike favorizuje, dok druge diskriminiše.Odluka je proizvela mnogo više negativnih nego pozitivnih efekata", navode u Komori.
Mostar: Neradna nedjelja "prešla" na ponedjeljak
U Mostaru je nedjelja neradna za trgovačke objekte od 17. aprila. Gradonačelnik Mostara Mario Kordić je ranije rekao da je ideja o zabrani rada nedjeljom bila sa ciljem da svi građani mogu provesti nedjelju sa svojom porodicom.
Međutim, pojasnio je da je ostavljena mogućnost da trgovine koje odluče raditi nedjeljom moraju svoje objekte zatvoriti neki drugi dan.
Poslodavci nezadovoljni ovom odlukom isticali su da je to najbolji pazarni dan u sedmici te ih je više odlučilo, umjesto nedjelje, za neradni dan uvesti ponedjeljak.
Banjaluka: Neslaganja oko neradne nedjelje
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, na Kolegijum u Skupštinu grada uputio je Odluku o neradnoj nedjelji za radnike u trgovinama.
"Odlučili smo da će pekare i cvjećare imati mogućnost da rade u prvoj polovini dana, do 12-13 časova", rekao je ranije Stanivuković.
Međutim, skupštinska većina odbila je pomenutu odluku uvrstiti na sjednicu za 29. jun ističući da nema dovoljno informacija o finansijskim efektima predložene odluke.
Stanivuković je danas poručio da je potpuno jasno da je odluka o neradnoj nedjelji prijeko potrebna i da Grad Banja Luka neće odustati od te odluke.
"Sindikat radnika je za to, svi trgovci su za to, a da je to prijeko potrebno potpuno je jasno jer takvu odluku podržava i preko 60 odsto ključnih trgovačkih centara, marketa i prodavnica koji su za takvo nešto. Podržavaju je i cvjećari, prodavnice i mnogi drugi kojih se tiče odluka. Većinski su to žene i majke koje rade u trgovinama", kazao je Stanivuković.
---Tekst dopunjen izjavom gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića