Bosna i Hercegovina je jedna od rijetkih europskih zemalja koja je 100 posto ovisna o Gazpromu i ruskom plinu. Turski tok opskrbljuje Republiku Srpsku plinom od 01. siječnja 2021. godine, a Federaciju BiH od 01. travnja iste godine. Unatoč izravnom protivljenju BH Gasa i Energoinvesta prekršen je ugovor koji je potpisan s mađarskim FGSZ Natural Gas Transmission (FGSZ) na osnovu garancija Vlade FBiH (za opskrbu preko Ukrajine, a ne Turske), navodi se u dokumentima i mail prepiskama u koje je Bloomberg Adria imala uvid.
FGSZ je zbog prijevremenog prekida ugovora od Energoinvesta i BH Gasa za opskrbu plina preko Ukrajine i točke Beregovo pokrenuo arbitražni postupak protiv Vlade FBiH, Energoinvesta i BH Gasa 2021. godine pred arbitražnim sudom u Cirihu. FGSZ po osnovu ugovora traži naknadu od 23 milijuna američkih dolara.
Gazprom je iskoristio svoju dominantnu poziciju u Bosni i Hercegovini budući da BiH uvozi samo ruski plin i preusmjerio raniju opskrbu BiH preko Ukrajine na Tursku.
Pisma i FGSZ
Energoinvest i BH Gas su 01. svibnja 2020. godine potpisali produljenje ugovora s mađarskim FGSZ-om za transport plina kroz točku Beregovo, na granici Mađarske i Ukrajine, do kraja 2023. FGSZ je zagarantirao 'ljetni popust', a uvjet za potpisivanje je bila garancija Vlade FBiH da se ostaje pri točki Beregovo (VIP Bereg) za prijenos plina. Garanciju je potpisao premijer Federacije BiH Fadil Novalić u vidu Pisma uvjerenja i Pisma suglasnosti.
U ugovoru s FGSZ-om navedeno je da ukoliko Energoinvest/BH Gas prekinu ugovor prije 31. prosinca 2023. godine, FGSZ ima pravo na naknadu. Prekid u 2021. značio bi naknadu od 23 milijuna USD FGSZ-u.
U Pismu uvjerenja se navodi da Vlada FBiH stoji na stanovištu da će za vrijeme trajanja Dugoročnog ugovora točka Beregovo i dalje ostati jedina primopredajna točka za uvoz ruskog prirodnog plina, a transportni pravac Beregovo - Kiškundorožma - Zvornik jedini pravac opskrbe prirodnim plinom FBiH.
Pismom suglasnosti Vlada nastavlja podršku kompanijama (Energoinvestu i BH Gasu, kao javnim poduzećima) koliko bude potrebno da one u cijelosti ispune svoje obveze po osnovu Dugoročnog ugovora uz dodatak da "ni Vlada FBiH, niti BH Gas, a niti Energoinvest neće derogirati iznesene navode".
Naknadno su Energoinvest i BH Gas međusobno potpisali Pismo suglasnosti kojim "saglasno izjavljuju da neće raskidati zaključeni Dugoročni ugovor o transportu plina s FGSZ-om".
Dopisi Energoinvesta i Gazproma
Dmitry Averkin, trenutačno zamjenik glavnog izvršnog direktora za izvoz plina u Gazprom Exportu, uputio je 24. prosinca 2020. godine dopis Energoinvestu u kojem je navedeno da isporuke prirodnog plina u BiH u 2021. godini planiraju ostvariti Turskim tokom. Istakao je da nisu u mogućnosti produžiti trenutni ugovor pod uvjetima točke isporuke VIP Bereg.
Direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević odgovorila je navodeći da Energoinvest godinama nije dobio nikakvu informaciju niti je vodio bilo kakav razgovor o promjeni mjesta isporuke u Beregovu. "Sve informacije koje smo imali su da je Gazprom Exportu produžen zakup kapaciteta preko Ukrajine na pet godina s mogućnošću produljenja za još pet godina."
Hadžialjević je dodala da je upoznata sa činjenicama da su pojedine osobe iz Srbije i Republike Srpske davale razne izjave u vezi s Turskim tokom i opcije da se BiH priključi na taj tok, ali da to nikada nisu bile izjave Energoinvesta, BH Gasa ili/i Vlade Federacije BiH.
"Naprotiv, Vlada FBiH je dala jamstvo FGSZ-u da će podcrtati potpisanu činjenicu da ćemo svoju obvezu ispunjavati do 2023. godine", dodala je Hadžialjević.
Tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik 05. lipnja 2019. godine prije puta u Sankt Peterburg izjavio je da su Bosna i Hercegovina, a posebno Republika Srpska, zainteresirane za ruski plin i priključenje projektu plinovoda Turski tok.
Budući da Averkin nije odgovorio na dopis Energoinvesta, Hadžialjević je pisala i zamjenici predsjednika Upravnog odbora Gazproma, glavnoj direktorici Gazproma Eleni Burmistrovi. "Ovaj 'prijedlog', koji je u osnovi pitanje uzmi ili ostavi, političko je koliko i ekonomsko pitanje i zabrinuti smo da bi mogao izazvati politička previranja."
Budući da je Gazprom predložio prelazak na Turski tok, pokrenuta je interna rasprava o prekidanju ugovora s mađarskim FGSZ-om. U mail prepisci u koju je Bloomberg Adrija imala uvid, Hadžialjević se složila s konstatacijom savjetnika uprave BH Gasa Almira Bečarevića da se ugovor s FGSZ-om ne može prekinuti na osnovu 'više sile', što je ujedno i jedina klauzula pod kojom se ugovor može prekinuti bez penala. "Baš zato, da ne bismo krivci bili mi, jer je to najlakše, neka bude odluka Vlade i Ministarstva šta dalje uraditi", napisala je.
Aneks 85
Gazprom dostavlja prijedlog Aneksa 85 ugovora s Energoinvestom, a potom i zvaničnu verziju u kojoj piše da je primopredajna točka plina Zvornik umjesto Beregova od 01. travnja 2021. Na taj način plin bi za Energoinvest dolazio kroz Turski tok, s juga Srbije umjesto tadašnje rute preko Mađarske i sjevera Srbije.
Gazprom nije odgovorio na dopis koji smo poslali na ovu temu.
Energoinvest ponovno piše Gazpromu navodeći: "Jasno je da je netko iz Srbije uzeo sebi za slobodu da u naše (Energoinvesta) ime donosi poslovne odluke bez našeg pristanka, što je jasno podrivanje suvereniteta Bosne i Hercegovine i naše kompanije."
"Stoga ne možemo sami donijeti odluku o prelasku na Turski tok, to je strateška odluka i mora se donijeti u dogovoru s Vladom i uz njihovo odobrenje", navodi se u dopisu. Međutim, zvanična odluka Vlade FBiH do trenutka objavljivanja teksta nije javno objavljena.
Hadžialjević tada javlja da se ministar (Nermin Džindić) javio i rekao joj da su kontaktirali veleposlanika Rusije i tražili sastanak. "On nije prihvatio sastanak odmah, jer je tek došao. Kaže ministar i da su poslali pismo sa zahtjevom za sastanak".
Tadašnja zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministrica vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković održala je 30. prosinca 2020. godine hitan sastanak s privremenim otpravnikom poslova Veleposlanstva Ruske Federacije u BiH Aleksejem Kerestedžijancem, na kojem je uručila diplomatsku notu, u kojoj se traži da nadležna ruska kompanija omogući nastavak postojeće opskrbe plinom, koje traje već nekoliko decenija.
Preokret
Energoinvest potpisuje Ankes 85 ugovora s Gazpromom 30. prosinca 2020. godine. Njegovim potpisivanjem je u pitanje doveden važeći ugovor s FGSZ-om.
Šest dana kasnije, Hadžialjević traži od BH Gasa uporednu cijenu plina za isporuku 1000 m3 preko Ukrajine, uključujući cijenu transporta iz Mađarske i Srbije, te preko Turskog toka, posebno navodeći iznos penala iz Mađarske.
"Stari pravac opskrbe (Ukrajina) je 262 USD (travanj); Novi pravac opskrbe (Turski tok) 280 USD (travanj). Od travnja do kraja 2021. godine u FBiH bit će transportirano cca 100 milijuna Sm3, što znači tri milijuna KM veće troškove na Turskom toku", odgovorio je Bečarević.
Zbog tada aktivnog ugovora kroz Srbiju i Mađarsku i obveze plaćanja troškova po ugovorima od travnja do kraja godine bit će plaćeno cca do devet milijuna KM, istakao je. Prelazak na Turski tok tako je samo u 2021. godini koštao 12 milijuna KM više od starog pravca opskrbe.
"Tražili smo da se potpisivanje aneksa prolongira za tri mjeseca. U ta tri mjeseca Energoinvest bi trebao s Gazpromom iznaći rješenje i potpisati finalni ugovor za ovu godinu", izjavio je 28. veljače 2021. godine federalni ministar energije Nermin Džindić.
Džindić do objavljivanja teksta nije odgovorio na pozive i dopise koje smo poslali. Bloomberg Adria još uvijek čeka na odgovor na zahtjev o pristupu informacijama po ZOSPI-ju koji je uputila.
Veo tajnosti
Tri mjeseca isticala su krajem ožujka 2021. godine, kada je i Vlada FBiH prvi put na dnevni red uvrstila točku kojom se razmatra usmena informacija ministra Džindića "o trenutnom statusu Aneksa ugovora Gasprom - Energoinvest d.d. Sarajevo, kojim se opskrba Federacije Bosne i Hercegovine plinom prebacuje na Turski tok".
Zapisnik s te sjednice obilježen je kao interni dokument te nije dostupan javnosti.
Unatoč prvobitnom protivljenju, Energoinvest od travnja 2021. plin uvozi preko Turskog toka. "Navedeni prelazak je učinjen na zahtjev Gazprom Exporta, koji za BiH nije pružio alternativu dobave te je u tom smislu u decembru 2020. godine obostrano potpisan aneks osnovnog ugovora o opskrbi plinom, koji datira još iz 1997. godine", navela je Hadžialjević 07. travnja 2021.
Do objavljivanja teksta Hadžialjević nije odgovorila na pozive i dopise koje smo poslali. Bloomberg Adria još uvijek čeka na odgovor na zahtjev po ZOSPI-ju koji je uputila.
Gazprom je u konačnici u nešto više od tri mjeseca prebacio kompletnu opskrbu plinom za BiH na Turski tok. Ukrajina je u potpunosti zaobiđena, a jedini dostupan plin je ostao Gazpromov. Džindić i Vlada FBiH ni u jednom momentu se nisu obratili Parlamentu FBiH po pitanju prelaska na Turski tok.
Energoinvest je od protivnika ideje momentalnog prelaska na Turski tok došao do pozicije glavnog zagovarača ispravnosti te odluke.
"Ukupna cijena plina u Zvorniku putem novog pravca dobave niža je za približno 25 posto nego isti taj plin koji bi se dobavljao pravcem kroz Ukrajinu i Mađarsku. Egzaktan dokaz je poređenje troškova i jedne i druge rute dobave, sačinjenih na bazi konkretnih pokazatelja i računa", navela je Hadžialjević u travnju 2021.
"Od prelaska na Turski tok plin je poskupio više od 100 posto i nikad nije bilo to najavljeno smanjenje od 25 posto", rekao je za Bloomberg Adriju Bečarević.
Energoinvest je 2022. godine tužio FGSZ zbog, kako kažu, naplaćivanja transporta plina preko Ukrajine i Mađarske do travnja 2021. po cijenama "znatno višim od tarife odobrene od mađarskog regulatora". Zbog činjenice da je spor u toku, Energoinvest nije otkrivao više detalja.
U međuvremenu, na funkcioniranje Sarajevogasa utjecao je prelazak na Turski tok, izjavio je Feni direktor tog kantonalnog javnog komunalnog poduzeća Edis Baković 26. ožujka 2023. godine. Rekao je da je to bio prvi put da su ograničene maksimalne dnevne količine plina koje mogu biti isporučene Federaciji Bosne i Hercegovine, odnosno Sarajevogasu kao najvećem potrošaču. Ova promjena je bila izuzetno izazovna za poslovanje Sarajevogasa.
Vlada FBiH, Energoinvest i BH Gas čekaju konačnu odluku arbitražnog spora u Cirihu, koji bi ih mogao koštati ukupno preko 45 milijuna KM.
Bloomberg Adrija je kroz prethodnih 20 dana kontaktirala predstavnike Energoinvesta i federalnog ministra energetike više puta telefonski, putem zvaničnih dopisa i putem zahtjeva po ZOSPI-ju. Naši pozivi su registrirani u njihovim uredima za odnose s javnošću, ali nikada nismo dobili povratne informacije.