Upravni odbor Udruge BH novinari i Linija za pomoć novinarima smatraju porazom demokratije, slobodnog društva i slobodnog novinarstva današnju odluku Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) da usvoji Nacrt zakona kojim se predviđa kriminalizacija klevete.
"Najmanje što očekujemo u narednim danima od Vlade Republike Srpske jeste povlačenje zakona iz parlamentarne procedure na prvom idućem zasjedanju", poručili su. "BH novinari pozivaju sve druge novinare, novinarske asocijacije, medije i aktiviste da stave na stand-by ovaj proces, isključe se iz javnih konsultacija i ne daju bilo kakav legitimitet SNSD-u i njegovim političkim satelitima".
Imamo samo jedan zahtjev: povucite Nacrt zakona iz daljnje skupštinske procedure! Nikada nećemo pristati na medijski mrak i trgovinu našim pravom na slobodu izražavanja, citat je iz saopćenja.
Zbog gušenja slobode medija, desetine portala u Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas su zatamnili svoje stranice, priopćili su. Taj mrak je još uvijek simboličan. Ukoliko kleveta bude kriminalizirana na način na koji su to zamislile vladajuće strukture u RS, medijski mrak, ali i mrak za sve slobodnomisleće građane će postati surova realnost.
BH novinari najavljuju još snažniju kampanju protiv kriminalizacije klevete u Republici Srpskoj i cijeloj Bosni i Hercegovini, kao i korištenje svih međunarodnih instrumenata za odbranu prava na slobodu izražavanja i slobodu medija, navedeno je.
Sjednica NSRS
Na Drugoj redovnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske usvojen je Nacrt izmjene Krivičnog zakona kojim se kriminalizira kleveta. Prije konačnog usvajanja zakona slijedi 60 dana javne rasprave.
Za je glasalo 49 poslanika, 21 je protiv te nitko nije bio suzdržan.
Zaključak Zakonodavsnog odbora o javnoj raspravi od 60 dana također je usvojen većinom glasova,dok je prijedlog SDS-ovog zaključka odbačen. SDS je tražio da se kleveta i uvreda izuzmu iz KZ-a, te vrate u građansku parnicu, kao i da se izrade izmjene i dopune zakona o Zaštiti od klevete.
Vlasti Republike Srpske predložile su izmjene i dopune Krivičnog zakona RS kojima se uvode krivična djela protiv časti i ugleda, krivična djela uvrede, klevete, kao i iznošenja ličnih i porodičnih prilika za što su predviđene novčane kazne.
"Ako je djelo učinjeno putem štampe, radija, televizije ili društvenih mreža, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je postalo dostupno većem broju lica, kaznit će se novčanom kaznom od 15.000 KM do 80.000 KM", objasnio je jučer ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović. "Ako je ono što se iznosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će biti kažnjen novčanom kaznom od 20.000 KM do 100.000 KM."
Ranije su specijalni izvjestitelji UN-a zatražili od vlasti RS-a povlačenje izmjena Krivičnog zakona iz procedure, nakon reakcija medijske zajednice i inicijativa organizacija civilnog društva.
Također, u Banjoj Luci su održani protesti novinara i građana koji su za cilj imali ukazati na banalnosti izmjena Krivičnog zakona koji predviđa velike novčane kazne.
Javna rasprava o spornim izmjenama Krivičnog zakona RS-a će trajati 60 dana, nakon čega bi zakon u formi prijedloga trebao ponovo biti na glasanju.
Vijeće za štampu
Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u BiH upozorava nadležne da su predviđene izmjene zakona vrlo štetne po medijske slobode, te podsjeća da je sloboda izražavanja temeljno pravo. Ona je i u ključnom prioritetu (broj 12) iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU.
Bosna i Hercegovina, navode iz Vijeća za štampu, treba poduzeti konkretne korake u garantovanju slobode izražavanja i zaštiti novinara, a ne korake unazad. U izmjenama je izostavljen pojam "javni interes" koji je osnovni pojam etičkih novinarskih standarda i sadržan je u Kodeksu za štampane i online medije BiH.
"Novinari imaju pravo i obavezu da izvještavaju o svim činjenicama od javnog interesa. Pri izvještavanju o činjenicama od javnog interesa novinari će voditi računa o zaštiti privatnosti, ličnih i poslovnih podataka fizičkih i pravnih osoba o kojima izvještavaju, pri čemu će interes javnosti uvijek biti primaran u odnosu na zaštitu privatnosti, naročito političara i javnih zvaničnika", navedeno je, između ostalog, u Članu 1 - Rad u interesu javnosti Kodeksa.
Enormno visoke kazne, koje su predviđene izmjenama Zakona u RS, kako navode u Vijeću, doprinijet će cenzuri, autocenzuri, te po samom izvršenju i gašenju medija, jer se radi o neutemeljeno visokim iznosima.
Vijeće za štampu i online medije u BiH poziva sve aktere političke scene u Republici Srpskoj, te novinarska udruženja, akademsku zajednicu i međunarodne organizacije da u narednih 60 dana izvrše dodatne napore kako bi kroz javnu raspravu izmijenili sve sporne odredbe i amandmanima preoblikovali ovaj štetni zakon.
(Ažurirano s priopćenjem Udruge BH novinara)