Korupcija i dalje prevladava u mnogim gospodarskim i političkim institucijama, navodi se u godišnjem izvješću State Departmenta. Tijekom 2022. godine vlasti Bosne i Hercegovine nisu uspjele usvojiti važne antikorupcijske zakone, poput Zakona o sprječavanju sukoba interesa i izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću, dodali su.
Korupcija je bila posebno raširena u sektorima zdravstva i obrazovanja, procesima javne nabave, lokalnoj upravi i postupcima zapošljavanja u javnoj upravi, navodi se. Dužnosnici su često nekažnjeno sudjelovali u korupciji.
"Bilo je naznaka da je pravosuđe bilo pod političkim utjecajem, da se imenovanja sudaca nisu temeljila na zaslugama, a odgovornost sudaca i tužitelja bila je niska", priopćeno je iz State Departmenta. Mnoštvo državnih, entitetskih, kantonalnih i općinskih uprava, od kojih svaka ima ovlast da donosi zakone i propise koji utječu na poslovanje, stvorilo je sustav koji nije bio transparentan i koji je pružao mogućnosti za korupciju.
Struktura vlasti na više razina dala je korumpiranim dužnosnicima široke mogućnosti da traže "naknade za usluge", posebno u institucijama lokalne uprave.
Sudovi nisu procesuirali slučajeve korupcije na visokoj razini, a u većini pravomoćno okončanih slučajeva izricali su uvjetne kazne, navodi se.
Centar za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije Transparency Internationala u prvih šest mjeseci 2022. godine zabilježio je 154 prijave korupcije i 817 poziva građana na besplatnu liniju. Prema njihovim saznanjima, državna uprava i dalje je sektor u kojem je zabilježeno najviše nepravilnosti (104), što je povećanje od 66 u odnosu na isto razdoblje 2021. godine.
Poznata imena
Državno tužiteljstvo je tijekom godine podiglo samo jednu optužnicu za korupciju na visokom nivou, protiv Rejhana Rakovića, uposlenika tužitelja Granične policije BiH i predsjednika Komisije za provođenje postupka zapošljavanja, zbog nezakonitog zahtijevanja i primanja novca od kandidata koji su se prijavili na natječaj za radna mjesta policijskih službenika u Graničnoj policiji BiH.
U rujnu je jedna strana vlada sankcionirala zamjenicu glavne tužiteljice Dianu Kajmaković zbog korupcije. Umiješala se u slučajeve kako bi zaštitila kriminalce, uključujući trgovce narkoticima, navodi se. Kajmaković je bila kandidatkinja za glavnu tužiteljicu, a sankcije protiv nje gotovo su onemogućile njezino imenovanje.
Menadžment u Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Bosne i Hercegovine nije imao poticaja i političke volje za promjenama, a ponekad se i miješao u pravne procese. Bilo je naznaka da je pravosuđe pod političkim utjecajem, a VSTV je u listopadu 2021. godine razriješio glavnu tužiteljicu Gordanu Tadić s dužnosti zbog nepravilnog vođenja sustava upravljanja predmetima i provođenja Zakona o zaštiti tajnih podataka. Odgovornost sudaca i tužitelja bila je niska, a imenovanja se često nisu temeljila na zaslugama
Pandemija COVID-19 zloupotrijebljena je za različite koruptivne aktivnosti. Jedan od najznačajnijih slučajeva odnosio se na nabavu neupotrebljivih respiratora iz Kine u vrijednosti od oko šest milijuna dolara, dodali su iz State Departmenta. U Federaciji su premijer Fadil Novalić, ministrica financija Jelka Milićević i direktor Civilne zaštite Fahrudin Solak optuženi pred Sudom BiH za korupciju 2020. godine. Glavni pretres u tom slučaju još je bio u tijeku.