Predstavnici vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH) imali su u prethodnom periodu niz sastanaka sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) izražavajući nadanja da će doći do sklapanja novog aranžmana sa tom finansijskom institucijom. Međutim, to je malo vjerovatno s obzirom na najave uvođenja diferencirane stope PDV-a, manjeg priliva novca u budžete te izbora koji su zakazani za oktobar ove godine.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija i rezidentni predstavnik Misije MMF-a u BiH Andrew Jewell razgovarali su juče u Sarajevu o mogućnosti nastavka saradnje.
Iz Savjeta ministara BiH je saopšteno da je razgovarano i o provođenju reformskih mjera u skladu sa ustavnim nadležnostima svih nivoa vlasti u BiH i Dejtonskim mirovnim sporazumom, a koje za cilj imaju osnaživanje privrednih aktivnosti u BiH i privlačenje domaćih i stranih investicija.
"Predsjedavajući Tegeltija je izrazio žaljenje što BiH trenutno nema aranžman za MMF-om, te ukazao da je za uspostavljanje aranžmana sa ovom međunarodnom finansijskom organizacijom potrebno više spremnosti za razgovore i jasni ciljevi i politika za ostvarenje istog, a ne politička uslovljavanja", navedeno je u saopštenju.
Dodaje se da su sagovornici razmijenili mišljenja i o drugim ekonomskim temama, u kontekstu prevazilaženja globalne krize izazvane rastom cijena energenata i hrane, a koje za posljedicu ima inflaciju u svim zemljama svijeta.
Ekonomista Draško Aćimović rekao je za Bloomberg Adria da u svijetlu sage o smanjenju PDV-a i akciza, gdje postoje dvije suprostavljene ekonomske struje, nije izvjesno da će biti sklopljen novi aranžman s MMF-om.
"Strani kreditori ne žele da se smanji PDV, a akcize su im dodatna garancija za povrat kreditnih sredstava. Mišljenja sam da se višak sredstava prikupljenih od PDV-a i akciza trebao usmjeriti prema socijalnim kategorijama stanovništva i firmama koje su pogođene krizom, a prošle nedjelje je MMF isto izašao sa tim stavom. To je znak za BiH, prvo da su političari svjesno uveli narod u zabludu, što MMF i prati, a drugo je to da je sigurno da novi aranžman neće biti aktiviran u mandatu ove vlasti. Očekuje se da nova vlast, nakon izbora, završi to i da potpiše deklaraciju sa Briselom", istakao je Aćimović.
Složio se da manje prihoda u budžetima, kao posljedica smanjenja PDV-a, otežava pregovore s MMF-om.
Zadnji aranžman BiH s MMF-om istekao je 2020. godine.
Podsjećamo, Prijedlog o dopuni Zakona o PDV-u, kojim se uvodi diferencirana stopa PDV-a u BiH, usvojen je većinom glasova na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH. S obzirom na to da usvojene dopune nisu identične sa tekstom koji je usvojio Predstavnički dom, zakon će morati na usaglašavanje.
Više: Još korak do diferencirane stope PDV-a u BiH
Naime, Prijedlog o dopuni Zakona propisuje da se stopom od pet posto oporezuju lijekovi, brašno, hljeb dobijen od svih vrsta brašna, mlijeko i mliječni proizvodi, jestiva ulja, jestive masnoće životinjskog i biljnog porijekla, so, šećer i homogenizovana dječija hrana.
Takođe, istim dopunama predviđeno je da se po višoj stopi od 22 posto oporezuju visokokvalitetna vina i alkoholna pića, visokokvalitetne cigare i cigarilosi, luksuzni parfemi, odjeća i obuća od krzna, nakin i srodni proizvodi, satovi vrhunski električni ili optički aparati, luksuzna vozila, umjetnička djela, oružje…