Počeci skijanja se, prema nedavno pronađenim crtežima u spiljama otkrivenim nakon povlačenja ledenjaka, vežu uz lovce koje historičari smještaju u doba egipatskih faraona. Tehnike skijanja u to doba su najvjerovatnije ličile na skijanje koje danas nazivamo skijaškim trčanjem ili nordijskom skijaškom disciplinom.
Ocem modernog skijanja smatra se Norvežanin Sondre Norheim. On je u 19. stoljeću konstruisao skijaški vez koji je omogućio upravljanje skijom, i to tehnikom koja se danas naziva telemark. Kasnija usavršavanja skijaškog veza i skijaške cipele, odnosno pancerice, doveli su do daljnjeg usavršavanja skijanja i pojave tzv. alpskih skijaških disciplina.
Planina Bjelašnica je jedna od planina na kojoj je za vrijeme XIV zimskih olimpijskih ogara 1984. godine u Bosni i Hercegovini održano takmičenje u alpskom skijanju za muškarce. Tokom Zimskih olimpijskih igara, na Bjelašnici su izgrađeni brojni sportski i turistički objekti koji se i danas koriste.
Jedan od najvećih skijaških i zimskih turističkih centara na Balkanu svakako je Jahorina. Upravo je ova planina 1984. godine, zajedno s Bjelašnicom i Igmanom, bila domaćin Zimskih olimpijskih igara. Na Jahorini je održano takmičenje za ženske alpske discipline.
U emisiji Zoom In možete pronaći odgovore o tome koliko se i na koji način danas ulaže u ove olimpijske planine, kakva sezone bilježi koja planina, odakle nam dolaze strani turisti te da li domaći turisti znaju šta nude naše planine. Jedno od najvažnijih pitanja jeste da li ćemo ikada ponovo dovesti olimpijadu u glavni grad BiH.
O svemu ovome novinarka Emina Pazalja razgovarala je sa svojim gostima.