Turizam na planinama u BiH već godinama obilježavaju rivalitet i poslovne utakmice dviju olimpijskih planina - Jahorine i Bjelašnice. Tako će to bez sumnje biti i ove zime jer su turistički radnici ljeto iskoristili za dodatne investicije. U toku ljeta dosta smo govorili o investiranju u nekretnine na planinama, posebno se sjećamo naslova kako takve investicije imaju veći povrat nego investiranje u nekretnine u Evropskoj uniji.
Iz budžeta Kantona Sarajevo, za investicije i ulaganja na Bjelašnici odobreno je 50 miliona maraka, no i dalje se čekaju dozvole za realizaciju ovih sredstava. Gostujući u Startu Bloomberg Adrije, Jasmin Mehić, direktor ZOI 84, osvrnuo se upravo na ovaj rivalitet i započete investicije.
Bloomberg Adria
"Između Jahorine i Bjelašnice, naravno, ne postoji rivalitet u nekom negativnom kontekstu, nego je upravo taj rivalitet zasigurno digao kvalitet kako ski-centra Jahorina tako i ski-centra Bjelašnica. To se sada već prenosi na region. U ovoj godini je 14 investicijskih projekata samo u Sloveniji na novim žičarama, a posljednja investicija je kod njih bila prije nekih 20 godina. Znači, taj neki pozitivni efekt koji su Jahorina i Bjelašnica stvorili u kompletnom regionu, smatram da se prenosi i na region, a to će, naravno, dodatno doprinijeti i samom pritisku na Bjelašnicu i Jahorinu da nastavimo investicije. Mi smo u ovoj godini dobili 50 miliona investicija na papiru. Sve je još uvijek u nekoj projektnoj fazi i ne bih sada da budem negativan i da kažem da se neće realizirati, ali definitivno takve investicije traže višegodišnje cikluse. Mi smo u ovoj godini u nekoj realizaciji završili blizu 15 miliona, ali i naši građani će još uvijek morati čekati na realizaciju novog vertikalnog transporta i novih šestosjednih žičara, prvenstveno zbog problema u izmjeni i dopuni regulacionog plana", kazao je on.
Vrijednost investicija za ovu sezonu na Jahorini je oko 8,5 miliona KM. Odnosi se na nove staze, osvjetljenje, osnježavanje i ski-depoe. Turistički radnici u svojim planovima sad vide samo zimsku sezonu, te priželjkuju manje problema sa snijegom nego je to bilo prošle sezone, kad su visoke temperature mnogo toga dovele u pitanje.
Inflacija koja se uvukla u sve pore privrede i oblasti, pa tako i u turizam, diktira tempo i određuje, čini se, i nova poskupljenja. Tako će ljubitelji ski-sportova ove godine dnevnu kartu na Jahorini u sezoni plaćati 86 KM. Za Bjelašnicu ova cijena još nije određena, no, kako je zaključio Mehić, svakako će je odrediti globalna kretanja i rast faktora koji utječu na formiranje cijena.