Južna Koreja će proširiti ulogu nuklearne energije kako bi ispunila svoje klimatske ciljeve. Nova vlada predsjednika Yoon Suk Yeola povećat će udio atomske energije u energetskom miksu kako bi ispunila svoj cilj smanjenja emisija ili nacionalno određeni doprinos, objavila je u četvrtak. Održat će cilj koji je prethodna uprava postavila za smanjenje emisija za 40 posto u odnosu na razine iz 2018. do 2030. godine.
Yoon, koji je preuzeo dužnost 10. svibnja, promovirao je nuklearnu energiju tijekom svoje predsjedničke kampanje, tvrdeći da bi ona trebala biti uključena u karbon nultom putu zemlje zajedno s obnovljivim izvorima. Ako bi zemlja zadržala planove bivšeg predsjednika Moon Jae-ina o postupnom ukidanju nuklearne energije i politiku dekarbonizacije, cijena električne energije mogla bi skočiti pet puta u odnosu na trenutne razine do 2050., rekao je Yoonov ured u travnju.
Južna Koreja, koja dobiva više od 60 posto svoje električne energije iz ugljena i prirodnog plina te još 30 posto iz nuklearne energije, obećala je postići klimatsku neutralnost do 2050. godine. Nacija se bori s povećanjem udjela obnovljivih izvora, koji čine manje od 8 posto.
Obnovljiva energija nastavit će se koristiti, ali će se zadržati na "razumnoj razini", rekla je vlada. Izgradnja će se nastaviti na reaktorima Shin Hanul br. 3 i 4, koji su ukinuti pod Mjesečevom upravom, a vlada će dopustiti starijim atomskim jedinicama da nastoje produljiti svoj životni vijek, navodi se.
Detaljan plan o tome kako postići cilj NDC-a s vremenskim rokovima i ciljevima za različite sektore bit će objavljen nakon razgovora s relevantnim ljudima u industriji i analize troškova, navodi se u priopćenju. Jedan od ishoda prošlogodišnjih klimatskih pregovora COP26 bio je zahtjev da bi zemlje do kraja ove godine trebale "ponovo razmotriti i ojačati" svoje klimatske ciljeve za 2030.
Južna Koreja će također revidirati svoj sustav trgovanja emisijama ugljika kako bi poboljšala učinkovitost mjere, priopćila je vlada u četvrtak.
Odvojeno, zemlja, koja radi na izvozu nuklearne tehnologije u zemlje uključujući Saudijsku Arabiju i Poljsku, ima za cilj izgraditi 10 reaktora u inozemstvu do 2030. godine, stoji u priopćenju. Južna Koreja će također nastaviti ulagati u razvoj nuklearnih inovacija poput malih modularnih reaktora, priopćila je vlada.