Od 55 nacionalnih nogometnih liga u Europi, njih 42 imaju glavnog sponzora, a među njima prevladavaju kladionice, podaci su krovne europske nogometne organizacije UEFA. Pregled europskog klupskog nogometa pokazuje da je u 16 ligaških natjecanja glavni sponzor neka kladioničarska kompanija. Nakon njih slijede financijske tvrtke, većinom banke, koji su glavni sponzori za 13 liga, pa ostali.
U našoj regiji Hrvatska i Srbija prate nogometnu modu. Glavni sponzor najviše razine ligaškog natjecanja u Hrvatskoj je kladionica Supersport, u Srbiji je to Mozzart bet. Bosna i Hercegovina te Slovenija također imaju glavne sponzore čija imena nose tamošnje lige, ali kod njih su to telekomunikacijske kompanije. U Sloveniji je to Telemach, a u BiH m:tel.
Makedonska nogometna liga nema glavnog sponzora, u Crnoj Gori je to još jedna kladioničarska kompanija - Meridianbet, dok kosovsko ligaško natjecanje sponzorira trgovački centar Albi Mall.
U UEFA-inu izvještaju navodi se da i u kup natjecanjima među sponzorima dominiraju kladioničarske kompanije. Među 35 kupova s glavnim sponzorima, kladionice su sponzori za njih deset, nakon toga slijede prehrambene kompanije, koje ih sponzoriraju pet.
UEFA je ovih dana otkrila da je europski klupski nogomet tijekom pandemije izgubio oko sedam milijardi eura prihoda. Najveći dio toga, 4,3 milijarde eura, bio je zbog manjka prodaje ulaznica za utakmice. No 600 milijuna eura izgubljeno je iz sponzorstava.
Pri tome se ne radi samo o sponzorstvima ligaških natjecanja ili kupova, već i sponzorskim ugovorima koje nogometni klubovi potpisuju s pojedinim kompanijama. I tu dominiraju kladionice.
U aktualnoj nogometnoj sezoni 22 posto klubova kao glavne sponzore sportske opreme, čiji se logotip nalazi na prsima nogometaša, ima kladionice. Ta brojka vjerojatno bi bila i viša da čak 18 najviših europskih nogometnih liga ne ograničava klubovima da im sportsku opremu sponzoriraju organizatori igara na sreću.
Pojedinačno gledajući, postoje poprilične razlike. Od toga da, primjerice u Nizozemskoj, kladionice sponzoriraju 17 posto klubova, do toga da su one u Grčkoj sponzori za 85 posto, a u Bugarskoj za čak 94 posto timova. Čak i u Engleskoj kladionice su glavni sponzori za 42 posto nogometnih klubova.
Naši lokalni klubovi, odnosno savezi su na tragu nekakve zlatne sredine. U Hrvatskoj kladionice sponzoriraju 37 posto klubova, u Srbiji 29 posto, a u Bosni i Hercegovini 27 posto. U Makedoniji nema prevladavajuće grupe sponzora za nogometne timove najviše lige, dok su u Sloveniji to tvrtke koje pružaju financijske usluge, i one pod Alpama sponzoriraju četvrtinu nogometnih klubova.
Općenito gledajući, europski klubovi najviše prihoda, ako se ne gledaju transakcije vezane uz transfere nogometaša, ostvaruju od televizijskih prava. Od njih im stiže blizu 30 posto prihoda. Konačni podaci za fiskalnu 2021. i preliminarni za 2022. godinu pokazuju da im od glavnih sponzora stiže između osam i devet posto. Ako se uzme u obzir da su prihodi klubova iz najviših liga europskih nacionalnih nogometnih saveza u 2021. iznosili 21,2 milijarde eura, to znači da od glavnih sponzora stižu oko dvije milijarde eura.
UEFA ne objavljuje toliko detaljne podatke koji bi pokazali koliko pojedinim klubovima dolazi samo od sponzorstava, no ako se gledaju klupska sponzorstva i drugi komercijalni prihodi (prodaja navijačke robe i sl.) najviše zarađuju engleski klubovi. U fiskalnoj 2021. to je u prosjeku bilo 82 milijuna eura po klubu Premier lige. Na drugom mjestu su njemački s prosječnom zaradom od 61,4 milijunom eura, pa slijede španjolski koji su 2021. zarađivali 42,9 milijuna eura.
Dominaciju famozne petorice najvećih razbijaju ruski klubovi koji su 2021. od sponzorstava i komercijalnih prihoda u prosjeku ostvarili 33,8 milijuna eura. To je više od talijanskih klubova iz Serie A koji su zaradili 32,6 milijuna ili francuskih iz Ligue 1 s 26,5 milijuna eura. To proizlazi iz činjenice da ruski klubovi od sponzorstava i komercijalnih izvora ostvaruju natprosječno visoke prihode. Dok se u drugim državama to kreće uglavnom između 30 i 40 posto, kod ruskih klubova je to čak 66 posto.
Opklada na kladionice
Od regionalnih liga prema zaradama klubova od sponzorstava i komercijalnih prihoda među 20 najuspješnijih za koje je UEFA objavila podatke uspjeli su se, na jedvite jade, probiti jedino hrvatski klubovi. Na samom dvadesetom mjestu nalaze se s prosječnim prihodom po klubu u 2021. od 2,6 milijuna eura. Sve to, naravno, uz uvjet da službeni financijski izvještaji koje klubovi šalju UEFA-i odgovaraju i stvarnim stanjima.
Navedene neumoljive brojke pokazuju da, ako se već želimo kladiti na nogomet, možda bi se najbolje bilo kladiti na to da će kladionice nastaviti dominirati u financiranju liga i klubova.