Godišnji ekonomski forum Vladimira Putina u St. Petersburgu uvijek je bio prilika za ruske i strane poslovne tajkune koji su željeli zadobiti naklonost Kremlja organizirajući sjajne zabave ili najavljujući velika ulaganja. Njegova invazija na Ukrajinu učinila ga je toksičnim.
Mnogi poslovni čelnici zabrinuti su čak i zbog toga što će biti viđeni na ovogodišnjem Međunarodnom ekonomskom forumu u St. Petersburgu (SPIEF), bojeći se da bi ih to moglo učiniti metom sankcija, rekle su tri osobe upoznate sa situacijom, zahtijevajući anonimnost jer je riječ o osjetljivom pitanju. Najmanje dvoje rukovoditelja izjavilo je da planiraju otići ranije kako bi izbjegli prisustvovanje Putinovom govoru na tom događaju, koji je proteklih godina bio vrhunac za one s dobrim vezama.
Bez velikih zabava
Neki su zamolili organizatore, Roscongress, da im se imena ne navode na akreditacijama na forumu SPIEF-a koji će se održati od 15. do 18. juna, rekli su izvori. Roscongress nije odgovorio na zahtjeve za komentar.
Čak i dok se Rusija bori s međunarodnim sankcijama bez presedana koje prijete njenoj najdubljoj ekonomskoj recesiji u posljednjih nekoliko decenija, dužnosnici predviđaju uobičajeni pristup povodom 25. godišnjice događaja koji se održava pod sloganom "nove prilike u novom svijetu".
Konfrontacija sa Zapadom koja je s vremena na vrijeme eskalirala do upozorenja o nuklearnom ratu jedva se spominje na web stranici SPIEF-a, iako se stranim posjetiteljima govori da ponesu gotovinu jer sankcije znače da Mastercard i Visa bankovne kartice izdane izvan Rusije tamo neće raditi.
Rusija je koristila prethodne forume kako bi "demonstrirala uspjeh zemlje", dok su poslovni čelnici mogli pokazati da imaju "veze i novac", rekla je Ekaterina Schulmann, politologinja i saradnica na njemačkoj akademiji Robert Bosch koja je moderirala panel diskusije na prošlogodišnjem SPIEF-u. Ove godine, "ako ne žele svi domaći učesnici pokazati svoje učestvovanje, onda će strani još manje", rekala je Schulmann, koju je Kremlj označio "stranim agentom".
Prije rata, ruski tajkuni i državne kompanije takmičile su se u tome da nadmaše jedni druge dovodeći zabavljače poput Stinga i Robbieja Williamsa, čija je pjesma ''Party Like a Russian'' uhvatila ekstravagantno raspoloženje kasnonoćne scene SPIEF-a. Većina istih tajkuna i kompanija sada je pod sankcijama SAD-a i Evropske unije, a ovaj put je planirano tek nekoliko zabava.
Učesnici iz sankcioniranih zemalja
Putinov važan događaj nekoć je privačio globalne političke ličnosti kao što su francuski predsjednik Emmanuel Macron, kineski čelnik Xi Jinping i indijski premijer Narendra Modi. Ovaj put ugošćuje predstavnika afganistanskih talibana, prema novinskoj službi Tass, ministra ulaganja iz vojne vlade Mijanmara i čelnika centralne banke Venezuele, zemalja pod strogim sankcijama.
Učestvuju i dužnosnici iz Egipta, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Centralnoafričke Republike, kao i iz bivših sovjetskih republika. Unatoč tome, broj stranih predstavnika je samo djelić broja onih na prošlim SPIEF-ovima.
Unatoč sankcijama njihovih vlada Rusiji, organizatori SPIEF-a navode da učestvuju čelnici poslovnih organizacija u Moskvi koji predstavljaju Francusku, Italiju, Kanadu i SAD. Glasnogovornica Američke privredne komore u Rusiji potvrdila je svoje učešće.
Putin nije spomenuo ono što on naziva ruskom "posebnom vojnom operacijom" u pozdravnom pismu učesnicima u kojem okrivljuje "greške zapadnih zemalja" za porast globalne inflacije, poremećaj lanaca snabdijevanja i nestašicu hrane.
No, ono što je nazvao ''teškim vremenom'' u odnosima odražava se u velikom dijelu programa SPIEF-a. Na panelima dominiraju ruski dužnosnici s malo stranaca, a pokrivaju teme poput zaštite ''nacionalnog medijskog suvereniteta'' i jačanja domoljublja potrošača i poduzeća u naporima za zamjenu uvoza.
Neka dosad istaknuta imena na SPIEF-u usvajaju niži profil. Najveći ruski zajmodavac, sankcionirana državna Sberbank PJSC, neće ugostiti svoju tradicionalnu zabavu na forumu, rekli su izvori.
Činilo se da je sankcionirani milijarder Oleg Deripaska odbacio svoje učestvovanje, rekavši da je to pitanje "konačno odlučeno" u svojoj objavi stabla trešanja krcatog plodovima na Telegramu 8. juna. ''Vrijeme je za prikupljanje žetve'', rekao je Deripaska, koji često provodi vrijeme u svom rodnom poljoprivrednom Krasnodarskom kraju na jugu Rusije.
Jedan od najvažnijih učesnika programa je šef Gazproma Alexey Miller, rijedak govornik na prošlim forumima, koji će se pridružiti sesiji o globalnom tržištu plina, prema SPIEF-u.
Visoka kotizacija od 960.000 rubalja (31.361 KM) po osobi tjera neke da preskoče događaj jer ima manje smisla s obzirom da mnoge međunarodne kompanije neće biti prisutne, rekli su čelnici dviju velikih industrijskih kompanija.
''Nijedan viši izvršni direktor strane kompanije neće se htjeti fotografirati na SPIEF-u ove godine", rekao je Chris Weafer, glavni izvršni direktor Macro-Advisory Ltd. Ograničenja putovanja u Rusiju su "vrlo prikladan izgovor za one koji ne žele prisustvovati, a istovremeno ne žele paliti mostove s Kremljom''.