Nakon što je prijavljeno zagađenje rijeke Bosne, koja prolazi kroz Zenicu, 31. siječnja ove godine Nikhil Mehta, generalni direktor ArcelorMittal Zenica (AMZ), poručio je: "Uvjeravamo vas da ćemo biti odgovorni i da ćemo u budućnosti poduzeti aktivnosti da se ovo ne ponovi."
Ranije je Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP) priopćila da je do incidenta došlo uslijed izlijevanja otpadnih voda u pogonu "Čeličana" privrednog društva ArcelorMittal.
Pročitajte: U prerađivačkoj industriji u BiH najviše zarađuju stranci
Kako su naveli iz ArcelorMittala Zenica, do incidenta je došlo zbog tektonskog pomjeranja tla uslijed kojeg je došlo do pomjeranja i otvaranja jednog od taložnih bazena Čeličane. Voda koja je istekla, prema analizama AMZ, sadrži količinu željeza te je zbog toga poprimila boju, rekla je Azra Sivro direktorica odjela za okoliš AMZ.
"Sama po sebi nije toksična. Još uvijek čekamo analize laboratorija Agencije za vodno područje rijeke Save", dodala je.
Po pribavljanju rezultata laboratorijske analize izuzetih uzoraka vode iz rijeke Bosne, sveobuhvatan izvještaj o postupanju i nalazima postupajućeg federalnog inspektora s pratećom dokumentacijom će biti dostavljeni nadležnom tužilaštvu na daljnje postupanje, shodno odredbama Zakona o krivičnom postupku FBiH, poručili su iz FUZIP-a.
Pročitajte: ArcelorMittal između novih dozvola i 'ekološkog zločina'
Mehta je istakao da se ispričava građanima Zenice zbog zabrinutosti u vezi s incidentom. U budućnosti planiraju nabavu mobilnog uređaj za filtraciju, koji bi trebao riješiti slične incidente u budućnosti, dodao je.
Krajem prosinca 2022. godine poništena je vodna dozvola koju je imao AMZ. "Sada postoji konfuzija da li možemo odvojiti našu vodu prije voda Grada Zenice", rekao je Mehta.
Prema okolinskoj dozvoli predviđena je nabava jedne fiksne i jedne mobilne mjerne stanice. AMZ je u procesu nabave opreme te će mjerenja štetnih čestica u zraku biti poznata uskoro. Među njima je i kancerogeni benzol.
Mjerenja još nisu počeli, istakla je Sivro.