Japanska vlada mora učiniti više kako bi pridobila javnu potporu za ponovno pokretanje nuklearnih elektrana jer energetska kriza stavlja fokus na atomsku energiju, smatra bivši glavni regulator u nuklearnoj industriji.
"Vlada se mora suočiti sa svojim narodom i voditi odgovarajuću raspravu", rekao je Shunichi Tanaka, koji je bio predsjedavajući japanskog tijela za nuklearnu regulaciju. "Japan nema vlastiti izvor energije - a povrh toga, postoje klimatske promjene i problemi oko Rusije koje treba razmotriti."
Tanakini komentari dolaze usred obnovljene rasprave o ulozi nuklearne energije u Japanu, što je još uvijek politički osjetljivo pitanje nakon katastrofe u Fukushimi 2011.
Od domova i poduzeća se traži da štede električnu energiju kako bi izbjegli nestanke struje tijekom smanjenja globalnih zaliha energije. Rat u Ukrajini doveo je cijene ugljena i plina na rekordne razine i povisio troškove za uvoznike energije poput Japana, dok se situacija pogoršava s najslabijem jenom u dva desetljeća.
S obzirom da se očekuje da će opskrba električnom energijom biti izazovna tijekom ljeta i ponovno u nadolazećoj zimi, nekoliko zakonodavaca pozvalo je na brže pokretanje nuklearnih reaktora koji su bili izvan mreže od 2011. Od 33 komercijalno dostupna flota, samo 10 ih je ponovno pokrenuto prema rigoroznim protokolima vlasti.
"Današnja javnost općenito ne smatra pozitivnom ponovo aktualiziranje nuklearne energije", rekao je Tanaka, koji je vodio regulatorno tijelo između 2012. i 2017. "Vlada mora ukloniti tu prepreku."
Premijer Fumio Kishida rekao je da želi učiniti proces inspekcije u regulatornom tijelu učinkovitijim i učinkovitijim, a Japan želi da nuklearna energija čini 20 posto do 22 posto svog energetskog miksa u 2030., s oko 7 posto.
Neki članovi Kishidine vladajuće stranke predložili su da se reaktorima koji su zadovoljili sigurnosne standarde dopuste da budu online, čak i ako još nisu implementirali neke druge mjere, poput dodavanja objekata za preuzimanje operacija u slučaju terorističkog napada.
Ali Tanaka se ne slaže s vladinim pozivima. Ovaj 77-godišnjak, koji ima iskustvo u nuklearnom inženjerstvu, inzistira da brži ponovni startovi ne bi trebali ugroziti sigurnost i tvrdi da su atomske elektrane ključne za postizanje energetske sigurnosti i smanjenje emisija ugljika.
"Osobno mislim da je nuklearna energija najvažniji znanstveni izum koji je ljudska vrsta dobila", rekao je. "Ispravno korištenje je vrlo važno za čovječanstvo."